Площта на музея, проектирана от Франк Гери, ще бъде 29 729 квадратни метра. По този начин той ще стане най-големият от музеите на Гугенхайм. Първоначално откриването беше насрочено за 2012 г., след това отложено за 2017 г., а след това отново отложено. Крайбрежната територия, в която се намира музеят, е част от културния комплекс на остров Саадият, управляван от държавната компания за развитие на туризма и инвестициите (TDIC). Комплексът включва и Лувъра - Абу Даби, който е открит през 2017 г., и бъдещия национален музей на шейх Зайед. И в двата проекта има забавяне в изпълнението.
Музеят Гугенхайм в Абу Даби вече е излагал избрани предмети от неговата колекция на две изложби в центъра на Манарат ал Саадият, който е разположен в съседство на острова. Музейната колекция включва произведения, създадени от средата на 60-те години на миналия век от художници от различни страни, сред които Лари Бел, Яйой Кусама, Ото Пиене и Монир Шахруди Фарманфармаян.
Подобно на Лувъра - Абу Даби, музеят Гугенхайм в столицата на Обединените арабски емирства е критикуван за положението на чуждестранни строителни работници в страните от Персийския залив. Така през 2017 г. група активисти, известна като Коалиция на художниците в защита на работниците в Персийския залив, поискаха да бойкотират културните институции на остров Саадият. По-рано, през 2016 г., Ричард Армстронг изпрати писмо до представители на Нюйоркската организация Human Rights Watch и Брюкселската международна конфедерация на профсъюзите, в което заяви, че фондът „напълно подкрепя борбата на вашите организации за осигуряване на достойни условия за работниците, които ще построят музея Гугенхайм в Абу Даби“. В същото време той добавя, че „като се има предвид сложността на този въпрос и особеностите на Гугенхайм като художествена институция, ние сме убедени, че нашите ресурси са най-ефективно насочени към работата, координирана с компанията за развитие на туризма и инвестициите, за да изпълним общите ни специфични цели, свързани със създаването на музея Гугенхайм в Абу Даби.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар