Министърът на антиките Халед ал-Анани заяви пред репортери, че Бент - пирамидата на Снофру, първият фараон на 4-та династия на Египет и друга пирамида наблизо, ще бъдят отворени отново за посетители за първи път от 1965 г. насам.
Анани заяви, че Преходната пирамида и всички останали в Дахшур са включени в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО като част от археологическите гробища в Мемфис.
Той също така каза, че екип от археолози е открил саркофази и останки от древна стена, датираща от Средното царство преди около 4000 години.
Находките са направени по време на изкопни работи в кралския некропол Дашур на западния бряг на река Нил, в район, където се намират едни от най-старите египетски пирамиди.
"Няколко каменни, глинени и дървени саркофази бяха открити, а някои съдържат мумии в добро състояние", се казва в изявление на министерството на антиките.
Древната стена се простира на около 60 метра и е разположена на юг от пирамидата на фараона 12-ти династия цар Аменемхет II, също в некропола Дашур.
Находките включват също и погребални маски, както и инструменти използвани за рязане на камъни, датиращи от късния период, които обхващат почти 300 години до завладяването от Александър Велики през 332 г. пр. Хр.
През последните години Египет се стреми да насърчава археологическите открития в цялата страна, за да съживи туризма, който се превърна в хаос от сътресенията, които последваха след 2011 година.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар