Музеят „Зелен свод“ в Дрезден, в който се съхранява уникална колекция от бижута и произведения на декоративното изкуство от колекцията на саксонските крале, бе ограбен в понеделник. Според министъра на вътрешните работи на Саксония Роланд Велер става дума за „предмети на изкуството с неизмерима стойност“. Какво точно е било откраднато, все още не се съобщава. Издание Bild пише, че предметите са на стойност над милиард евро.
Немската преса съобщава, че около 5:00 ч. сутринта в понеделник пожарникари са били повикани да гасят пожар в близка електростанция, в резултат на което целият район е останал без ток. Може би пожарът е помогнал да се изключи алармата на музея. Крадците са разбили решетките на прозорците на първия етаж и са влезли през тях.
Дойче веле съобщава, че крадците са били двама и тяхното предвижване в е записано от камерите за наблюдение. Изданието цитира думите на директора на музея, че „са откраднати най-малко три безценни комплекта бижута“.
Колекцията в музея „Зелен свод“ е една от най-богатите колекции на бижута в Европа, основана от крал Август Силния. Около 3000 произведения на ювелирното изкуство са изложени в десет зали. Сред експонатите на музея са един от най-големите диаманти в света „Дрезден Грийн“ (41 карата), подаръците на Петър Велики „Бял саксонски диамант“ (48 карата) и сапфир 648 карата.
Друга новина свързана с кражба на колекция немско изкуство на стойност 300 милиона евро идва от Китай.
Според Deutschlandfunk произведенията са част от колекцията MAP, собственост на германката от тайвански произход Мария Чен-Ту, която заяви, че ги е дала на заем на китайски бизнесмен за излагане в музеи в Китай.
След няколко изложби тя поискала обратно всички произведения, които се намират в Китай в нейното хранилище в Хонконг. Бизнесменът не изпълнил молбата й, а тя няколко пъти поставяла срокове, които той игнорирал. Тя обясни, че се е свързала с полицията в Пекин на 3 юли, но оттогава не е получавала никакви новини по нейния случай.
Бизнесменът Ма Юе, разказа пред Deutschlandfunk, че е бил инструктиран да продава произведения и да ги излага в изложби в продължение на десет години. През януари неговата базирана в Хамбург компания Bell Art започна производство по несъстоятелност.
На пресконференция в Пекин, Маркус Луперц заяви пред репортери, че е много загрижен за съдбата на картините, сред които има много от ранните му творби. „Основният проблем е, че ние не знаем къде са произведенията и как се съхраняват“, каза той на Deutschlandfunk.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар