„Той има това желание гласът му по някакъв начин да продължи към вечността“, казва Дейвид Хауърд, учен изследващ речта в университета в Лондон - Royal Holloway. Д-р Хауърд и неговият екип използват CT скенер, за да създадат 3-D принтната версия на устата и гърлото на Несямун. Те я комбинират с електронен ларинкс, за да реконструират звука, който би излязал от гласовия му тракт, ако той оживее отново.
Досега екипът е синтезирал само един звук от мумията, който наподобява гласните звуци „ах“ и „ех“, чути в думите „bad“ и „bed“. Но откритието, публикувано в четвъртък, може да бъде основата за пресъздаването и слушането на гласа на древен човек.
През септември 2016 г. служителите в градския музей в Лийдс в Англия, където Несямун пребивава през последните 200 години, откарват мумията до близката болница, за да бъде направено компютърна томография (СТ сканиране). Сканирането показа, че голяма част от гърлото му е останало непокътнато. „Действителният процес на мумификация беше ключов тук“, казва Джоан Флетчър, египтолог от Университета на Йорк в Англия. „Превъзходното качество на консервиране, постигнато от древните балсами, означаваше, че гласовият тракт на Несямун все още е в отлична форма.“
С помощта на компютърната томография, екипът отпечатва 3-D копие на гласовия тракт на Несямун между ларинкса и устните. След това д-р Хауърд взема високоговорител, подобен на този, използван в камионите за сладолед, изважда частта на клаксона и го заменя с 3-D отпечатания гласов тракт. Той също свърза високоговорителя към компютър, който му позволява да създаде електронна форма на вълната, подобна на тази, която се използва в обикновените синтезатори на реч. Това създава подобие на изкуствен ларинкс. Използвайки компютърния софтуер, той може да генерира звук, който да преминава през високоговорителя и в 3-D отпечатан гласов тракт, създавайки гласните звуци на мумията.
„Той със сигурност не може да говори в момента“, каза д-р Хауърд. „Но мисля, че е напълно правдоподобно да предположим, че един ден ще бъде възможно да се пресъздадат думи, които да бъдат толкова близки, колкото биха звучали в действителност.“
Д-р Хауърд каза, че в бъдеще екипът може да модифицира компютърния софтуер, така че да съответстват на елементи като размера и движението на езика и позицията на челюстта.
Ако това стане, може би мумията би могла да рецитира за посетителите на музея думите му към Нут, древноегипетската богиня на небето и рая: „О, майко Нут, разпере крила над лицето ми, за да можеш да ми позволиш да бъда като звездите, които не познават унищожение, като звездите, които не познават умора, (и) да не умра отново в гробището.“
Пиеро Коси, учен по речта от Института за когнитивни науки и технологии в Италия, който е част от екипа, който реконструира гласа на Ötzi снежния човек през 2016 г., каза, че работата е интересна, но спекулативна.
„Дори да имаме точното 3-D-геометрично описание на гласовата система на мумията, няма да можем да възстановим точно неговия първоначален глас“, казва той.
Кара Кууни, египтолог от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, каза, че работата може да има потенциал и е заинтересувана от това как може да се използва в бъдеще.
Какво мисли продавачът на плодове, от който е закупен банана послужил за творбата продадена на търг за рекордните 5.2 милиона долара
Rijksmuseum пуска AI инструмент, за да помогне за осъществяването на връзки в колекцията си от 800 000 произведения на изкуството
Бащата на оптичното изкуство: Кой е Виктор Вазарели
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Добавете коментар