Той бе задържан и интервюиран в продължение на три дни от френската служба за борба с трафика на изкуство (OCBC). Ръководителят на египетския отдел на Лувъра Винсент Рондо и Оливие Перду, известен египтолог, също бяха задържани за разпит, но бяха освободени без обвинения. Перду зааяви пред медиите, че е бил разпитван само защото Revue d’Egyptologie, на който той е редактор и работи за Дружеството на френските египтолози, „публикува научна статия през 2019 г. за историческото значение на стела, която е продадена на Лувъра в Абу Даби“. След стартирането на проекта в Абу Даби през 2007 г., придобиванията от музея на Емирствата, направени с помощта на френска експертиза, изискват одобрение от съвместна комисия, съпредседателствана от директора на Лувъра. Мартинес е директор на Лувъра от 2013 до 2021 г.
Според източник, близък до разследването, Мартинес е обвинен, че не е обърнал достатъчно внимание на съмненията, изразени от автора на статията на Revue, Марк Габолде от университета в Монпелие, относно условията за износ на стела през 1933 г. от офицер от германския флот. Въпреки това, Габолде каза, че е убеден, че „египтолозите и кураторите са били измамени от гангстери и не са били съучастници на трафикантите, а техни жертви“.
Мартинес не пожела да коментира в четвъртък, но в предишни разговори отрича да е имало неправомерни действия в управлението на придобиванията в Лувър Абу Даби. Френските министерства на културата и външните работи казват, че не могат да коментират текущо разследване, което се ръководи от независим съдия.
Обвиненията срещу Мартинес са в следствие на ареста на германско-ливанския дилър Робен Диб в Париж, който е задържан от март за участие в престъпна група за измами и пране на пари. Преди две години в Хамбург, той отрече всички обвинения в трафик на изкуство пред медиите.
През юни 2020 г. френският съдия Жан-Мишел Жантил обвини парижкия експерт и дилър Кристоф Куницки в престъпен заговор, участие в престъпна група с цел измама и пране на пари. По това време парижката централа на френската агенция за Лувъра в Абу Даби беше обискирана и бяха иззети документи от OCBC. Според сатиричния вестник Canard enchaîné, френските следователи планират да пътуват до Ню Йорк, за да обменят информация с Матю Богданос, ръководител на отдела за трафик на антики в офиса на окръжния прокурор, който разследва групата за трафик на хора от 2013 г.
Куницки, който също отрече да е извършил неправомерни действия пред медиите е продал златен саркофаг на нюйоркския музей на изкуствата Метрополитън за 3,5 милиона евро през 2017 г., който впоследствие е конфискуван от прокурора Сайръс Ванс и върнат в Египет. Криминалните разследвания във Франция и САЩ обхващат също и Германия, Обединеното кралство и Дубай, сега се фокусират върху девет други обекта, закупени от Метрополитен и Лувъра в Абу Даби за общо над 50 милиона евро от Куницки и Диб, според източник, близък до разследването. Говорител на музея в Ню Йорк отказа да коментира подробностите, но каза, че неговите „служители са били измамени от този престъпен заговор и музеят е оказал пълно сътрудничество по време на това разследване и ще продължи да бъде така“.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар