„Waterloo Bridge, effet de brume“ е една от поредицата от 41 картини на моста Ватерло, рисувани от Моне между 1899 и 1904 г., която се продава на търг за първи път от 1939 г., след като е била притежание на една и съща фамилия повече от 70 години. Произведението ще бъде една от звездите на търга за изкуство от 20-ти и 21-ви век на Кристис в Лондон на 28 юни и е с предварителна оценка от 24 милиона паунда (около 30 милиона долара). Повече товрбите на Моне обявени за продажба на пролетните търгове,четете тук.
Преди „Waterloo Bridge, effet de brume“, други градски пейзажи на Лондон, рисувани от Клод Моне, постигнаха отлични резултати на търгове. Последният случай е „Le Parlement, soleil couchant“, която преди по-малко от три седмици бе звездата на забележителния търг на колекцията на Анне Х. Бас, като достигна 76 милиона долара. Още по-директна препратка е „Waterloo Bridge, effet de brouillard“, картина от същата серия като тази, която ще бъде продадена на търг този месец, която Кристис продаде за 48,5 милиона долара само преди година. Преди две години и половина Сотбис продаде "Charing Cross Bridge" (1903) за 27,6 милиона долара. Друга картина, която е сравнима с тази, която Кристис ще продаде на търг на 28 юни, е „Waterloo Bridge, temps couvert“, която през 2007 г. надмина всички очаквания, като беше продадена за 17,9 милиона паунда в Кристис, далеч надхвърляйки очакванията й за предварителна оценка от 6-8 милиона паунда.
„Това е поетичен шедьовър“, каза Юси Пилкканен, глобален президент на Кристис, отбелязвайки, че сред всички творби в поредицата „Waterloo Bridge, effet de brume“ се откроява „с приказния си сутрешен светлинен ефект при изгряване на слънцето“. Кийт Гил, ръководител на отдела за импресионистично и модерно изкуство в Кристис Лондон, обясни, че „Лондон и Париж винаги са били в центъра на богат културен обмен и именно тук Моне открива несравнимата привлекателност на уникалната, постоянно променяща се среда на Лондон. Вдъхновен от това как атмосферата, светлината и архитектурата се променят за миг, той рисува забележителна серия от платна, които улавят ярката светлина през целия ден на три от забележителностите на столицата.“
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар