„Започнахме разкопки на два хълма близо до Абу Гафил“, заяви ръководителят на експедицията, археологът Мохамед Сабри. „Основният резултат беше откриването на селище от партския период, което според мен е имало васален характер.“ Намерените артефакти, казва Сабри, са предимно битови предмети, включително "типична партска стомна с наклонена основа, много често срещана в онази епоха". Партското царство, което се простира между Римската империя и Китай, съществува на тази територия от 247 г. пр.н.е. до 224 г. сл. Хр. Някога известният Път на коприната е минавал през него; Тук се преплитат персийска, елинистическа и някои други регионални култури.
Сабри споделя, че този археологически обект в близост до военновъздушната база, служил през 80-те години на миналия век по време на войната с Иран като крепост на противовъздушната отбрана на Багдад, е официално регистриран през 2017 г., въпреки че е възможно вече да е бил повърхностно проучен от американския учен Макгуайър Гибсън още в средата на миналия век.
„Според последните данни на SBAH в Ирак има около 15 000 обекта, които имат археологически перспективи, както регистрирани, така и нерегистрирани“, казва Сабри. „За пълното им изследване ще е необходима усърдна научна работа, която изисква търпение, огромни бюджети и консолидиране на усилията на хиляди археолози.“ SBAH вече е разработил планове за разкопки на ограничен брой обекти, в допълнение към тези, където вече се извършват археологически проекти.
Хаосът и нестабилността от последното военно време, както и пандемията от коронавирус значително забавиха дейността на SBAH. Археологът Тобин Хартнел от Центъра за археология и културно наследство към Американския университет в Ирак в Сулеймания обаче отбелязва, че дори при Саддам Хюсеин „на много археологически обекти, датиращи от партския период, не е обърнато нужното внимание, тъй като повишеният интерес към историята на Персийското кралство изглежда нежелателен на фона на продължаващата тогава война между Иран и Ирак."
Изключение, според Хартнел, е Хатра, която се радва на подкрепата на Саддам поради връзката си с арабските владетели. „Повечето от археологическите проекти, казва американският учен, обхващат териториите в близост до Тигър и Ефрат, а не западните райони на страната. До голяма степен поради това партската част от иракското историческо наследство все още е подценявана."
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар