НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Древна римска магистрала и скулптури на Бранкузи сред 26 обекта, добавени към списъка на ЮНЕСКО за световно наследство (02.08.2024)
Комитетът за световно наследство, който се състои от представители на 21 държави-членки, се срещна в Ню Делхи, Индия, за своята 46-та сесия. От 26-те нови обозначения, 20 са обекти на световното културно наследство, а пет са природни обекти на световното наследство. Друг обект - Te Henua Enata, Маркизките острови във Френска Полинезия - включва природни и културни елементи.
Древният манастир Свети Иларион (Tell Umm Amer) в Газа беше спешно добавен към списъка на ЮНЕСКО за застрашено световно наследство поради заплахи от продължаващата война, което го прави най-политизираното място в списъка. Решението подчертава критичната ситуация, пред която е изправен историческият обект.
Междувременно поредица от скулптури на открито (1937-38) на румънския художник Константин Бранкузи, намиращи се в югозападния румънски град Търгу Жиу, също попадна в списъка. Петте инсталации, в знак на почит към войниците, загинали през Първата световна война, са разположени на ос с дължина 1,5 километра по протежение на централната част на "Алея на героите" в Търгу Жиу.
„Забележителното сливане на абстрактна скулптура, ландшафтна архитектура, инженерство и градско планиране, замислено от Константин Бранкузи, отива далеч отвъд местния военновременен епизод, за да предложи оригинална визия за човешкото състояние“, се казва в изявление на ЮНЕСКО.
Италия получава своето 60-то вписване в списъка на ЮНЕСКО, след като беше добавен Апиевият път - древна магистрала, която свързва Рим с южния град Капуа близо до Неапол, продължавайки по-късно до Бриндизи. „Дълга повече от 800 километра, Via Appia е най-старият и най-важен от големите пътища, построени от древните римляни. Построен и развит от 312 г. пр. н. е. до 4-ти век сл. н. е., той първоначално е бил замислен като стратегически път за военно завоевание, напредващ към Изтока и Мала Азия“, казва ЮНЕСКО.
Три културни обекта в Африка са сред новите вписвания, включително изоставеният град Геди в Кения – един от най-важните градове на суахили по източноафриканското крайбрежие от Х-ти до XVII-ти век – и археологическите и палеонтологични обекти Мелка Кунтуре и Балчит в високопланинския район на Етиопия. „Отпечатъци, които свидетелстват за окупацията на района от хоминини от преди два милиона години“, са открити в тези райони, казва ЮНЕСКО.
Предислямският град Qaryat al-Faw, ограден със стени, разположен на около 700 километра югозападно от Рияд, беше добавен, давайки на Саудитска Арабия седмото й обозначение за световно наследство, ход, който ще повиши културната значимост на страната. Древният метрополис Хегматанех в Иран, който предоставя важни и редки доказателства за мидийската цивилизация през седми и шести век пр.н.е., също беше включен, превръщайки се в 28-ия обект на ЮНЕСКО в страната от Близкия изток.
Представителите също гласуваха за „добавяне на значителни модификации“ към моравско църковно селище (Дания), което вече е вписано в списъка на световното наследство. „Разширението включва три общини, основани през 18 век: Хернхът (Германия), Витлеем (САЩ) и Грейсхил (Обединеното кралство)“, казват от ЮНЕСКО. Грейсхил става вторият обект на световното наследство на ЮНЕСКО в Северна Ирландия, като първият е "Пътят на великаните", който е включен в списъка през 1986 г.
Крис Брайънт, британски министър на творческите индустрии, изкуствата и туризма, казва в изявление: „Грейсхил с право е ценен от местната общност от основаването си през 1759 г. като град, изграден около централните ценности на равенство и толерантност и се радвам се да го видя да получи признанието, което заслужава.“
Други новини от тази категория
До края на месеца Националните есенни изложби в Пловдив представят водещи творци на българската арт сцена
Масивните скулптури на Аниш Капур превземат най-голямата катедрала в Обединеното кралство
Корици на Конституцията показа изложба във Велико Търново
С над 110 събития фестивалът „48 часа Варуша юг“ очаква 15 000 посетители
Изложба на номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2024
Масивните скулптури на Аниш Капур превземат най-голямата катедрала в Обединеното кралство
Корици на Конституцията показа изложба във Велико Търново
С над 110 събития фестивалът „48 часа Варуша юг“ очаква 15 000 посетители
Изложба на номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2024
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!