НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Древна римска магистрала и скулптури на Бранкузи сред 26 обекта, добавени към списъка на ЮНЕСКО за световно наследство (02.08.2024)
 ЮНЕСКО добави 26 обекта, повече от три четвърти от които културни, към своя списък на световното наследство. Новите допълнения към списъка, който предлага правна защита за обекти, считани за такива с „изключителна универсална стойност“, са в страни, сред които Китай, Румъния, Русия, Иран, Етиопия и Южна Африка. Нововписаните обекти увеличават общия брой на глобалните обекти на световното наследство на ЮНЕСКО до 1223.

Комитетът за световно наследство, който се състои от представители на 21 държави-членки, се срещна в Ню Делхи, Индия, за своята 46-та сесия. От 26-те нови обозначения, 20 са обекти на световното културно наследство, а пет са природни обекти на световното наследство. Друг обект - Te Henua Enata, Маркизките острови във Френска Полинезия - включва природни и културни елементи.

Древният манастир Свети Иларион (Tell Umm Amer) в Газа беше спешно добавен към списъка на ЮНЕСКО за застрашено световно наследство поради заплахи от продължаващата война, което го прави най-политизираното място в списъка. Решението подчертава критичната ситуация, пред която е изправен историческият обект.

Междувременно поредица от скулптури на открито (1937-38) на румънския художник Константин Бранкузи, намиращи се в югозападния румънски град Търгу Жиу, също попадна в списъка. Петте инсталации, в знак на почит към войниците, загинали през Първата световна война, са разположени на ос с дължина 1,5 километра по протежение на централната част на "Алея на героите" в Търгу Жиу.

„Забележителното сливане на абстрактна скулптура, ландшафтна архитектура, инженерство и градско планиране, замислено от Константин Бранкузи, отива далеч отвъд местния военновременен епизод, за да предложи оригинална визия за човешкото състояние“, се казва в изявление на ЮНЕСКО.

Италия получава своето 60-то вписване в списъка на ЮНЕСКО, след като беше добавен Апиевият път - древна магистрала, която свързва Рим с южния град Капуа близо до Неапол, продължавайки по-късно до Бриндизи. „Дълга повече от 800 километра, Via Appia е най-старият и най-важен от големите пътища, построени от древните римляни. Построен и развит от 312 г. пр. н. е. до 4-ти век сл. н. е., той първоначално е бил замислен като стратегически път за военно завоевание, напредващ към Изтока и Мала Азия“, казва ЮНЕСКО.

Три културни обекта в Африка са сред новите вписвания, включително изоставеният град Геди в Кения – един от най-важните градове на суахили по източноафриканското крайбрежие от Х-ти до XVII-ти век – и археологическите и палеонтологични обекти Мелка Кунтуре и Балчит в високопланинския район на Етиопия. „Отпечатъци, които свидетелстват за окупацията на района от хоминини от преди два милиона години“, са открити в тези райони, казва ЮНЕСКО.

Предислямският град Qaryat al-Faw, ограден със стени, разположен на около 700 километра югозападно от Рияд, беше добавен, давайки на Саудитска Арабия седмото й обозначение за световно наследство, ход, който ще повиши културната значимост на страната. Древният метрополис Хегматанех в Иран, който предоставя важни и редки доказателства за мидийската цивилизация през седми и шести век пр.н.е., също беше включен, превръщайки се в 28-ия обект на ЮНЕСКО в страната от Близкия изток.

Представителите също гласуваха за „добавяне на значителни модификации“ към моравско църковно селище (Дания), което вече е вписано в списъка на световното наследство. „Разширението включва три общини, основани през 18 век: Хернхът (Германия), Витлеем (САЩ) и Грейсхил (Обединеното кралство)“, казват от ЮНЕСКО. Грейсхил става вторият обект на световното наследство на ЮНЕСКО в Северна Ирландия, като първият е "Пътят на великаните", който е включен в списъка през 1986 г.

Крис Брайънт, британски министър на творческите индустрии, изкуствата и туризма, казва в изявление: „Грейсхил с право е ценен от местната общност от основаването си през 1759 г. като град, изграден около централните ценности на равенство и толерантност и се радвам се да го видя да получи признанието, което заслужава.“
 
Древният манастир Свети Иларион (Tell Umm Amer) в Газа
Древният манастир Свети Иларион (Tell Umm Amer) в Газа
Древният манастир Свети Иларион (Tell Umm Amer) в Газа
Древният манастир Свети Иларион (Tell Umm Amer) в Газа

"Алея на героите" в Търгу Жиу
Qaryat al-Faw
Qaryat al-Faw
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!