Повече от 120 участници – артисти, творци, занаятчии, местни хора, бизнеси и институции, се включват в тазгодишното – трето издание на общностния фестивал „Варуша юг” във Велико Търново. Той ще се проведе от 16 до 18 август и е част от Културния календар на Община Велико Търново. Жители и гости на Велико Търново ще имат възможност да посетят над 110 събития, разпръснати на 47 локации в старата част на града.
Фокусът на програмата тази година е Янтра като създател на отличителния търновски пейзаж. В събитията, разделени на пет категории – визуални изкуства, творчество и релакс, архитектурна, музикална и семейна програма, темата присъства по различни начини. Плажът на Янтра отново се преобразява с подкрепата на фондация „Колективът“ и инициативата им за оживяване на речните пространства „Реките на града“. Художествени намеси, артистични работилници и колективни творчески актове по брега на Янтра ще провокират посетителите да изследват връзката си с реката.
Янтра, нейното биоразнообразие и взаимодействието между човека и реката е един от аспектите и в архитектурната програма, която и тази година се реализира с дизайн партньора на фестивала в читалище „Надежда 1869“. Учени от България и Германия ще разкажат за инвазивните чужди видове животни в реката, като е предвидено и практическо занимание на плажа.
Светлинна инсталация на игрището на жп пансиона, аудио-визуален спектакъл и експериментална музика в Лапидариума на Археологическия музей са част от инициативите на феста. В събота вечер сграфито паното „Апотеоз“, посветено на Кольо Фичето, с автор Марчо Караджов (1974), ще бъде осветено с 3D мапинг. Организаторите на събитието дават Община Велико Търново като добър пример за грижа и реставрация на сграфито паната в града.
За търновци ще бъде любопитна изложбата „The Tarnovian“, която ще бъде показана на втория етаж на бившия Клуб на дейците на културата. Fashion Days са поканили десет артисти да създадат свои интерпретации на иконичните корици на американското списание The New Yorker, но с духа на търновеца. Църквата „Св. св. Константин и Елена“ е друго пространство в квартала, което ще отвори врати по време на фестивала за акустичен концерт на японския музикант Шинго Масуда. По този начин организаторите насочват вниманието към нуждата от реставрация на църквата, построена от Кольо Фичето. Продължава традицията по време на фестивала хора от квартала да бъдат домакини на изложби, детски работилници и творчески ателиета.
Масивните скулптури на Аниш Капур превземат най-голямата катедрала в Обединеното кралство
Корици на Конституцията показа изложба във Велико Търново
Древна римска магистрала и скулптури на Бранкузи сред 26 обекта, добавени към списъка на ЮНЕСКО за световно наследство
Изложба на номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2024
Добавете коментар