Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.
Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“.
„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя едно дарение, което да обобщи работата ми дотогава (б. а. - 2010 г.)“, каза в интервю за БТА проф. Иван Газдов, който лично подреди изложбата в обновената галерия.
На входа на изложбената зала гостите посрещат два графични портрета на любимците на няколко поколения – актрисата Татяна Лолова и актьорът Кръстьо Лафазанов. Портретите са извадки от една по-мащабна композиция, но в изложбата в Ямбол живеят свой собствен живот, разказва художникът.
„Има едно понятие хумор в живописта. То тръгна навремето от биеналето на карикатурата в Габрово. Портрет, който носи хумор, обаче не значи просто да нарисуваш Татяна Лолова или Георги Парцалев“, обяснява проф. Газдов.
Неговият стил и разпознаваем творчески почерк „графикатура“ се появява през 1987 година. „Това са едни натрупвания у мен, които са се появили, предполагам полека, внимателно и бавно, с моята работа по графичен дизайн. От 1970 до 1976 г. работих в първия Център за графичен дизайн в България“, допълва той.
В изложбата може да бъде видяна и графикатурата „Тайната вечеря“ от цикъла „Кавъркласик“: „Това беше едно посягане към класиката на живописта в Европа. Не всички работи могат да минат през тази манипулация, така да я наречем. Това е работа с добавки, интерполация, не интерпретация. Чрез черното се виждат, греят дори, в известен смисъл, цветовете на тези живописни картини.“
Посетителите на изложбата могат да надзърнат и в личния свят на проф. Иван Газдов. Показани са снимки от детството му, фотоси с Радой Ралин, с приятели художници, от откриване на изложби и много други: „Мисля, че го дължа на града. Дано да остане до следващия ремонт на галерията след 200 години“, допълва с усмивка художникът.
Отбелязват 120 години от рождението на Стоян Венев в Кюстендил
Живко Седларски показва творби, вдъхновени от модните дефилета в Париж, Милано и Ню Йорк
Греди Асса показва специално създадени творби за Аполония
Михаела Аройо представя хората от Бесарабия, които сънуват на български
Добавете коментар