НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
"Забранената" светлина на Питър Грийнауей (28.08.2010)
Дори най-заслепените почитатели на съвременните арт форми почувстваха тръпката по добрата стара класическа живопис благодарение на британския арт режисьор Питър Грийнауей и неговата инсталация „9 класически картини”.
Грийнауей „пресътворява” 9 шедьовъра на западноевропейското изкуство като добавя към тях киноосветление, звук и театрална илюзия.
„Тайната вечеря” на Леонардо да Винчи, „Страшният съд” на Микеланджело, „Сватбата в Кана” на Веронезе или „Нощна стража” на Рембранд” „оживяват” под звуците на религиозни реквиеми и светлинни ефекти.
Инсталациите на Грийнауей са психологически, те имитират потока на съзнанието на зрителя, застанал пред голям живописен шедьовър. Музиката сякаш идва от вътрешния слух на публиката - типична подсъзнателна интерпретация пред класическата живопис. Мнозина вярват, че когато гледат религиознишедьоври чуват в себе си химните, звучали в ушите на Микеланджело и Леонардо, докато са създавали тези картини.
Светлината на Грийнауей влиза и излиза през нарисуваните прозорци, акцентира ту едно лице ту друго от „Тайната вечеря”, сменя израженията им, облива Христос и го превръща цял в светлина.
„Това, което най-много ме впечатлява в Рембранд е фактът, че той изобразява изкуственото осветление в картините си. Рембранд, Рубенс, Караваджо и Веласкес, те са първите, които създават ефекта на кинопрожекторите” – казва Грийнауей. Режисьорите дълго време са копирали светлината от тях. Най-силните филми в света са невъзможни без уроците на класическата живопис.
До началото на ХХ век светлината е едва ли не върховния символ на цивилизацията. Всички творци от Данте до Гьоте са обсебени от нея. Тя е за кратко изключена от изкуството по време на модернизма. Нейното присъствие в революционното време на дадистите и супрематистите и пр. се е смятало за светотатство, връщане към старото.
Макар инсталациите на Грийнауей да имитират потока на съзнанието в смисъла на модернизма, те го правят именно чрез „забранената” светлина.
Досега Грийнауей е осъществил три части от своя проект . Първият епизод бе инсталацията „Сватбата в Кана”, открита по време на Биеналето за съвременно изкуство във Венеция през 2009. Другите са „Нощна стража” на Рембранд и „Тайната вечеря" на Леонардо, събитие, което може да се види в Милано до декември. Плановете на Грийнауей включват „Герника” на Пикасо и произведения на Джаксън Полак.
Финалът е „Страшният съд”. (Микеланджело, Сикстинска капела.)
Други новини от тази категория
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Историята на Grand Palais в пет исторически изложби
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Историята на Grand Palais в пет исторически изложби
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!