Посветената му експозиция е изложена в „Палацо Строци” във Флоренция до 23 януари 2011г. Това е и първата му самостоятелна изложба. Бронзино представя в работите си елегантността на двора на Медичи с „натурална” и в същото време сурова красота.
Сред най-спорните произведения на Бронзино е творбата "Алегория с Венера и Купидон", в която Марс е малко дете, посягащо към гръдта на Венера, но не защото е гладен. Тази картина поставя един неудобен въпрос, който западните изкуствоведи често избягват - защо Купидон често е бил рисуван като похотливо и лукаво бебе, въпреки че бебетата са всъщност символ на чистотата.
Характерно за стила на Бронзино е сложното преплитане на контурите на фигурите, при които зрителят се обърква коя извивка чия е и чия ръка всъщност вижда.
Тази забележителна експозиция показва 63 творби атрибутирани на Бронзино и взети от най-прочутите музеи в света, 10 работи на Бронзино и ателието му и още други направени от учителя му Джакопо Каручи – Понтормо, с когото е имал близки взаимоотношения през целия си живот.Картините на Бронзино, са изложени заедно със скулптурите на майстори от XVI век като Триболо, Бенвенуто Челини, Бачио Бандинели и Пиерино да Винчи, които са били негови приятели. В експозицията са включени и работи на любимия му ученик Алесандро Алори.
На събитието са представени и три „липсващи” досега произведения на Бронзина, две от които се е смятало, че са изгубени: „Разпнатият Христос” нарисувана за Бартоломео Панчиатичи и „Свети Козма” дясната рисунка,която се намира до творбата на Безансон украсяващи параклиса на Елеонора ди Толедо в Палацо Вечио.
Преоткриването им хвърля нова светлина върху работата на Бонзино. Третата преди неизвестна творба е „Христос носещ кръста” приписана като една от късните му творби.
Изложбата отнела над 4 години, за да бъде съставена е начело с кураторите Карло Фалциани и Антонио Натали, които са изтъкнати експерти на Италианския ренесанс.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар