


Един от най-големите съвременни скулптори в света, Аниш Капур((1954) създаде уникален пръстен за "Булгари". Бижуто носи стила и формата на произведенията на Капур и високото качество, с което "Булгари" са известни. Това е най-малкото произведение, създадено от Аниш Капур - автор популярен предимно със своите гигантски творби от вдлъбнати и изпъкнали огледални повърхности, които деформират изображението и "обръщат света с главата надолу".
Пръстенът е създаден за десетата годишнина на колекцията „B.zero1”. Лимитираната серия е на цена от $940.
Въпросната серия се намира много близо до стила на Капур - всички бижута от нея се определят от цилиндрични обръчи с логото на компанията. Капур моделира пръстен от отразяваща стомана поставен между две рамки от специфично розово злато.
"За пръстена избрах форма на пясъчен часовник, форма, с която съм експериментирал много. Повечето от моите огледални скуптури повтарят тази форма по различен начин и причината е, че когато гледаш във вдлъбнато огледало, виджаш света преобърнат с краката нагоре" - разкрива Аниш Капур. - "Винаги съм се интересувал от неделимата геометрична линия, тя сякаш носи уникалната човешка памет в себе си. Абстрактното изкуство е нещо, което стои между смисъла и липсата на смисъл" - добавя скулпторът и предупреждава: "Като всеки огледален обект, пръстенът не е това, което изглежда на пръв поглед."
Формата на пръстена от своя страна стана основа за нов проект на скулптора, който бе част от ретроспективната му експозиция в музея „Гугенхайм” в Билбао. Творбата посветена на пръстена /„Без име”/ бе продадена за $1,082,500 на благотворителен търг на "Сотбис" на 12 май 2010г. в Ню Йорк. Началната й цена бе едва $600,000.
Роденият в Индия британски артист Аниш Капур е един от най-скъпите съвремнни артисти.
(Приходите му от продажби за 2008 възлизат на $27 милиона).
Авторът е избрал сътрудничество с "Булгари" защото за него те винаги са били образец на високо пластично майсторство и перфектен дизайн.
Името Булгари идва от стара фамилия от български произход от Епир. В средата на XIX век Сотирио Булгари, един от известните тогава представители на рода, емигрира в Италия, където отваря първия си магазин - на улица Систина в Рим. През десетилетията красивите скъпоценни камъни и бижута стават все по-популярни, а след Втората световна война модната къща се отдръпва от стриктните правила на доминиращата френска школа и създава свой уникален стил, вдъхновяван от гръцкия и римския класицизъм, италианския Ренесанс и от идеите на известната Римска школа на златарите от XIX век.





Добавете коментар

