НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Продължава скандала, свързан с премахването на видео от Националната Портретна Галерия във Вашингтон (27.12.2010)
На 30 октомври 2010г. беше открита една от най-интересните и предизвикателни изложби, правени някога, която със сигурност ще остане в световната история на изкуството. Тя се провежда в Портретната галерия на институцията Смитсониън (Smithsonian Institution) във Вашингтон, окръг Колумбия. Смитсониън е най-големият комплекс от музеи и центрове за проучвания в света. Състои се от 19 музея и галерии, Национален зоологически парк и 9 центъра за проучване, които се намират на територията на Вашингтон. Ръководи се и се финансира от правителството на САЩ, както и от частни спонсори.
Изложбата, която беше открита в края на октомври, носи заглавието „Криеница”: Различия и желания в американският портрет” (“Hide/Seek: Difference and Desire in American Portraiture,”). Това е първата изложба, правена някога, която се фокусира върху сексуалните различия, станали част от обществото, изкуството и ежедневието в модерна Америка. Изложбата проследява исторически и тематично новата обстановка, като започва от 1880-те – светът преди разделянето на хората на „нормални” и „обратни”, като се стига до законното приемане на „хомосексуалните” взаимоотношения. Разглежда следните теми: „Модернизъм”, „1930 и след това”, „Консенсус и конфликт”, „Стоунуолтските бутове и след това” (серия от яростни сблъсъци между гей движението в Ню Йорк и полицията от 1969г.), „СПИН”, „Ново начало”. Изложбата представя творби на имена като Анди Уърхоу, Джаспър Джоунс, Ани Лейбовиц и други.
На 30 ноември 2010г. видео арта на Дейвид Войнърович (David Wojnarowicz), "A Fire in My Belly" беше свалено от изложбата, под натиска на Католическата лига от Ню Йорк. Скандалното видео е създадено през 1987г. и намерението му е да покаже страданието на болните от СПИН. Самият Войнърович умира от СПИН през 1992г. Оригиналната продължителност на видеото е около 20 мин., но за изложбата е създадена четириминутна версия, представяща брутални сцени, измежду които е Христовото Разпятие, лазено от мравки. Именно това е повода, поради който видеото по молба на президента на Католическата лига – Бил Донюи (Bill Donohue), както и на членове от Конгреса бива свалено от изложбата. По негови думи, това е оскверняване на Христовата фигура и пряка обида към всички християни по света, още повече, че се случва в навечерието на един от най-големите християнски празници – Коледа. На 6 декември, директора на музея, Мартин Съливан излиза с официално становище, в което се съобщава, че желанието на артиста е да представи по метафоричен начин страданието на жертвите от СПИН, но галерията не желае да обиди никого и за това премахва скандалното видеото.
На 01 декември, „The Transformer Gallery” започва излъчването на видеото директно от витрината, в памет на жертвите от СПИН. Следват серия от протести пред сградата на Портретната галерия, организирани от мениджъра на малката галерия с некомерсиална цел, „The Transformer Gallery” – Барбара Ескобар (Barbara Escobar). Тя твърди, че ще продължава да показва видеото ден и нощ, докато то не бъде върнато в изложбената зала.
Към този акт се присъединяват и ред други музеи в Щатите, един от които е New Museum (Нов Музей) в Ню Йорк. Там видеото ще бъде излъчвано до 23 януари 2011г. Дейвид Войнърович е един от най-уважаваните творци в Америка, като неговата първа ретроспективна изложба се е състояла именно в този музей.
Асоциацията на музейните директори в САЩ излиза със следното становище: „Много е жалко, че Смитсониън, най-голямата музейна институция в САЩ е принудена да свали от изложба видеото на Дейвид Войнърович. Още по-притеснителна е цензурата на неупълномощени и неосведомени лица, като политици и публични фигури, повечето от които не са виждали нито изложбата, нито видеото. ААМД вярва, че свободата на словото е най-важна за благосъстоянието на нашето общество и нация, която дава право на музеите да представят произведения на изкуството представящи различна гледна точка. Обезсърчаването на обмена на идеи подкопава принципите на свободата на словото, плурализма и толерантността, на които нашата нация е изградена. Това включва насилственото премахване на произведение на изкуството от експозиция, както и заплахите със спиране на субсидирането на институцията.”
На 13 декември „Фондация Анди Уърхоу” в отворено писмо до галерията съобщава, че ще спре всякакво бъдещо финансиране на галерията, ако видеото на Дейвид Войнърович не бъде върнато в изложбената зала. До този момент фондацията гордо подпомага Смитсониън, като за последните 3 години е отпуснала над $375,000, а само за осъществяването на тази изложба е подпомогнала галерията с над $100,000. Джоел Уачс (Joel Wachs), президент на фондацията остро критикува галерията с думите: „Тази цензура е безскрупулна и недопустима. Ние не можем просто да стоим и гледаме как Смитсониън се кланят на исканията на фанатици, които атакуват изложбата чрез своето незнание, ненавист и страх”.
Художникът АА Бронсън в знак на протест е изявил желание, неговата творба „Феликс, 5 юни 1995г” (Felix, June 5, 1994) да бъде свалена от изложбата. Мартин Съливан, директор на галерията казва, че е съпричастен към желанието на многоуважавания АА Бронсън, но желанието на галерията е да представи на посетителите възможността да изживеят изложбата без допълнителни посегателства върху нея. Произведението на АА Бронсън представлява фотография с размерите на стена на приятеля му Феликс Патц, направена няколко часа след като той умира от СПИН на 5 юни 1994г.
И до този момент случаят с Дейвид Войнърович не е решен. Протестите на галериите и на самите художници в Америка продължават, но видеото не е върнато обратно в изложбената зала. Този казус засяга всички нива на обществото – от най-обикновеният данъкоплатец, с чийто пари е субсидирана галерията до художниците, конгресмените или религиозните служители. Правото на свободно изказване се е превърнало в свещено, особено за Америка – „страната на неограничените възможности”, но чрез един подобен акт, то се поставя под въпрос. Тази изложба поставя началото на един огромен обществен дискурс, засягащ както свободата на различна сексуална идентификация, така и на свободата на словото, която независимо от географската ширина, политическата ориентация или общественото мнение бива ограничена по един или друг повод.
Изложбата ще продължи до 13 февруари 2011г.
Други новини от тази категория
Бащата на оптичното изкуство: Кой е Виктор Вазарели
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!