Повече от 45 произведения на Егон Шиле ще бъдат представени в новооткритата галерия на колекционера Ричард Наги в Лондон. Повечето от произведенията на Шиле могат да бъдат видяни единствено във Виена – в Албертина, Белведере и Леополд музеи, както и в Ню Йорк. Изложбата ще бъде открита на 7-ми февруари и ще продължи до 4-ти март 2011г.
Ричард Наги е един от най-големите колекционери на изкуството на ХХ век. Неговата колекция съдържа предимно произведения на Густав Климт, Егон Шиле, Франсис Бейкън, автори, свързани с експресионизма и символизма и въобще, всички онези, чието творчество притежава дълбок психологизъм.
Шиле – един от най-забележителните художници на ХХ век, чийто живот и творчество са натоварени с дълбок драматизъм, почти отсъства от колекциите на музеите в Лондон, като единствено Роял Академи организира изложба преди двадесет години, носеща името – „Егон Шиле и неговото време”. Изложбата в галерията на Ричард Наги ще се концентрира главно върху еволюцията на неговия стил, като представи една от темите, които развива през целия си живот – жената, представена в акварелни и графични произведения.
Шиле работи през първата четвърт на ХХ век в Австрия – столицата на стила, който залива цяла Европа – арт нуво, известен още като сецесион. За разлика от своя учител и приятел – Густав Климт, който е един от най-известните представители на този стил, творчеството на Егон Шиле, силно се различава от неговото. Творбите на Шиле са гротескни, като той се концентрира не само върху състоянията на човешката личност, но и върху сексуалността. Още по времето когато са създадени, неговите творби са определяни за скандални, като Шиле дори напуска пределите на Виена, за да намери среда, непокварена от предразсъдъците на буржоазното общество. Такава артистична среда, той така и не успява да намери, като дори бива обвинен за съблазняване на малолетно момиче, както и за показването на своите еротични рисунки на място достъпно за деца.
Въпреки това, Шиле се превръща в един от най-успешните художници на своето време, с успешни изяви в Германия, Швейцария и Чехия. Той създава и плаката за 49-тата изложба на сецесиона, която се провежда във Виена през 1918г., и на която се представя с 50 свой творби. След тази изложба Шиле става изключително популярен, като получава множество поръчки за портрети. Не такъв успех има личният му живот, обаче. През същата година Шиле умира от испански грип – три дни след смъртта на младата си бременна жена и месец след смъртта на Густав Климт. В последните моменти от живота си Шиле рисува портрети на вече покойната си съпруга – Едит.
Днес произведенията на Шиле са изключително скъпо ценени, достигащи цени от $ 11 млн. на аукциони.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар