Световноизвестният съвременен скулптор Пламен Деянов е роден в България, но се реализира като творец и става популярен предимно в Западна Европа и САЩ. С проекта си в Хамбург той успява да осъществи своето произведение „Бронзовата къща” на открито, какъвто е и първоначалният замисъл. Тя е издигната в контекста на инициативата на „Изкуство и култура в ХафенСити, Хамбург”. Освен това, тя е част от бъдещата изложба на Деянов в „Kunstverein”, която ще бъде открита през октомври.
Началото на издигането на „Бронзовата къща” бе поставено на 18-ти юни 2011 г., като тя все още не е завършена. Предстои да бъде превърната в една от културните забележителности на града и временен туристически обект, както и платформа за културни събития.
Конструкцията е създадена от 150 отлети бронзови модула, съставящи отворена структура с площ от 40 кв. м. Всеки елемент от „Бронзовата къща” е сам по себе си скулптура, като отделните елементите са отлети и сглобени ръчно, какъвто е и принципът за създаване на произведение на изкуството според Пламен Деянов. Противно на принципите на „Баухаус”, стоящи в основата на модерната архитектура, при която конструиращите елементи са серийно производство, българският скулптор отдава изключително значение на елементите, специално създадени за неговите произведения. По този начин те биха могли да се разглеждат като скулптурно-архитектурни, предлагащи нова интерпретация не само на съвременното изкуство, но и на архитектурата.
Самият автор не крие, че произведенията му са вдъхновени от „Безкрайната колона” на „революционера” в медиума на скулптурата през ХХ век – Константин Бранкузи, който също води началото си от държава, намираща се в Източна Европа.
Крайната цел на Пламен Деянов е да реализира своите „Бронзови къщи” в родния си град – Велико Търново. Подготовката за тяхното изпълнение датира от 2006г., като по проект трябва да бъдат издигнати пет бронзови къщи на площ от 600 кв. м. По този начин те ще допринесат за движение в културния живот на града, който страда от липса на мащабни културни прояви, свързани със съвременното изкуство в последните десетилетия. Всяка една от петте „къщи” ще има различно предназначение, като в тях ще бъдат организирани културни мероприятия от различен характер. Според самият автор „те биха могли да бъдат използвани като ателиета на художници, да представят различни изложби, като кино на открито или като библиотека”.
Пламен Деянов е роден през 1970 г., завършва дърворезба в художествената гимназия в Трявна. След това, той е студент в НХА, като през 1992 г. е приет във Виенската академия със специалност скулптура в класа на световноизвестния автор Микеланджело Пистолето (свързан с течението Арте Повера). Деянов специализира архитектура в Лос Анджелис и Токио. Първоначално работи съвместно със Светлана Хегер, но от 2001 г. насам, той работи самостоятелно, като фамилното му име започва да се изписва като „Dejanoff”.
Финансирането на неговите проекти е поето лично от него. Той осъществява това чрез продажбата на своите подготвителни рисунки, по подобие на схемата за финансиране на Кристо и Жан-Клод.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар