"Фактът се съдържа в истината и истината се съдържа във факта. Но те са различни неща. Фактът не е истината, нито истината е самия факт. Изобразени, следователно те трябва да имат и свои форми, свои тела. Това е и задачата на изкуството: да отдели истината от факта, да намери и създаде форма - трайна и нетленна. И докато фактът се съдържа в истината, той ще заживее в нейната форма и няма да погине. Изкуството, претворявайки фактите в истини, отменя естествената им смърт…" / Илия Бешков - 1954 г./
На 11 юли с изложба на „Шипка 6” ще бъде отбелязана 110-тата годишнина от рождението на един от най-забележителните български творци на 20 век - Илия Бешков . Той е роден на 24 юли в село Долни Дъбник. Бешков достига до своето призвание след дълги житейски търсения. В периода 1918 - 1920 г. той следва в Юридическия факултет на Софийския университет. След което се завръща за кратко в родния Долни Дъбник, работейки като учител в местното училище. Едва през 1921 г. Илия Бешков започва да изучава живопис в Художествената академия в класа на проф. Никола Маринов и завършва образованието си през 1926 г.
Още като студент започва да печата карикатури в сп. "Маскарад", "Див дядо", "Българан", "Стършел", "Вик", илюстрира изданията на издателствата "Т. Ф. Чипев" и "Хемус". От 1925 г. сътрудничи на в. "Пладне" и редица други издания. На два пъти в този период е арестуван: през 1923 г. за участие в юнското въстание и след априлските събития през 1925 г.
От 1930 г. е член на дружеството "Родно изкуство". От 1945 г. преподава в Академията рисуване, илюстрация и оформление на книгата, а редовен професор там става през 1953 г. и завежда катедра "Графика" до края на живота си.
Живописец, график, карикатурист, илюстратор, писател, публицист, педагог - многобройни са превъплъщенията на Илия Бешков. Той проявява изключителна работоспособност, не се задоволява само с една творческа дейност. Има разностранни интереси и таланти. Пише статии, есета, бележки. Само с няколко щриха, художникът умеел да превърне в комична и най-сериозната ситуация. Освен всичко останало Бешков изгражда и своя собствена педагогическа система. Ателието му по илюстрация е истинска творческа лаборатория, от която тръгват едни от най-добрите български графици и илюстратори.
Илия Бешков е изключителен рисувач с остро чувство за типичното и характерното, владеещ пространството като социална, политическа и духовна територия.
По повод смъртта на Бешков през 1958 г., френският вестник “Юманите” публикува обширен материал със заглавие “Домие на ХХ-ти век почина”.
Изложбата, организирана от СБХ по повод 110-тата годишнина от рождението на Илия Бешков, ще се проведе от 11 до 28 юли на първия етаж на „Шипка 6”.
Галерия "Васка Емануилова" представя изложба "Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата"
Дончо Захариев празнува 80-годишнина с изложба в СБХ
Греди Асса показва нова изложба в галерия "Нюанс“
Илюстраторът Ясен Гюзелев показва нова изложба
Добавете коментар