Биеналето в Истанбул е един от най-престижните форуми за изкуство, наред с Венецианското биенале, биеналето в Сао Пауло и това в Сидни. То се организира от истанбулската Фондация за изкуство и култура (IKSV) и се провежда на всеки две години от 1987 г. насам. По този начин градът на двата континента се превръща в кръстопът на общи идеи между различни култури, обединени от изкуството.
Тази година за куратори на биеналето са определени Адриано Педроса (Adriano Pedrosa) и Йенс Хофман (Jens Hoffmann). Изложбеният модел при биеналето в Истанбул се различава от този на останалите биеналета, по това, че се опитва да създаде диалог между художника и публиката чрез произведението на изкуството, вместо издигането на национален павилион с участници, определени от държавата. Право на участие имат единствено поканените на биеналето индивидуални артисти, които са одобрени от кураторите на биеналето.
Изборът на куратор всяка година е различен, като той се определя от консултативен съвет. Те представят концептуална рамка, в която различните интернационални артисти, които са поканени, създават своите произведения. Консултативният борд се състои от световноизвестния изкуствовед от български произход Каролин Христова-Бакърджиева (Carolyn Christov-Bakargiev), директор на 13-тата „Документа”, която ще се проведе в Касел, Германия през 2012 г., съвременния артист Айше Еркмен (Ayşe Erkmen), арт консултанта Мелих Ферели (Melih Fereli), ръководителя на катедрата за „Музейни науки” в Арт института в Сан Франциско – Хоу Ханру (Hou Hanru) и директора на арт фондация Шарджа и фондация Ал Мамал за съвременно изкуство в Йерусалим – Джак Персекиан (Jack Persekian).
Концепцията, около която се организира тазгодишното биенале в Истанбул, носи парадоксалното название „Без название”. Тя се свързва с произведенията на американския художник от кубински произход – Феликс Гонзалез-Торес, въпреки, че самият той няма да участва. Авторът е определян като един от най-влиятелните художници за последните 25 години, работещ в течението на минимализма и концептуализма. Неговите произведения, както и на повечето художници от Латинска Америка, са силно политически натоварени. Заглавието, което избира за своите творби, се свързва с проблема за комуникацията, като разглежда езика, понятията, имената, датите на едно по-абстрактно и поетично ниво, лишено от кода на заглавието.
Адриано Педроса е роден през 1965 г. в Сао Пауло. Той е независим куратор, критик и редактор, публикувал за издания като „Artforum” (Ню Йорк), „Art+Text” (Сидни), „Tate etc” (Лондон), „Exit” (Мадрид) и „Frieze” (Лондон).
Йенс Хофман е роден през 1974 г. в Коста Рика. Той е критик и куратор на множество изложби, провеждащи се в Сан Франциско, където е директор на Институт за съвременно изкуство „Wattis”. Освен основните си занимания, кураторите на XII тото Биенале в Истанбул са работили за едни от най-престижните институции за изкуство в света, организатори на различни биеналета и водещи събития от света на изкуството.
Биеналето в Истанбул ще протече в периода 17-ти септември – 13-ти ноември 2011г, като ексклузивно единствено за пресата и професионалисти, то ще бъде отворено два дни предварително – на 15-ти и 16-ти септември.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар