В понеделник, 21 август 1911 г., най-прочутата творба в света на изкуството – картината „Мона Лиза” на Леонардо да Винчи, бива открадната от музея Лувър в Париж.
За щастие, картината е възстановена 27 месеца по-късно. Човек на име Винченцо Перуджа е проследен при опита му да продаде шедьовъра на служители от галерия Уфици във Флоренция /Италия/ за 500 000 лири ($ 100,000). Перуджа твърдял, че е откраднал творбата от патриотизъм. Той разказвал, че не бил съгласен такова произведение от известен италиански гений да трябва да се съхранява във Франция. Но фактите сочели нещо, за което очевидно Перуджа не си е давал сметка. А именно: въпреки, че „Мона Лиза” най-вероятно е рисувана и завършена в самата Италия, Леонардо я отнася във Франция и я продава на крал Франсоа I за 4000 златни монети.
Как Перуджа все пак успява да открадне "Мона Лиза"? Той прекарва цялата нощ на неделя в Лувъра, криейки се на тайно място. В понеделник сутринта, когато музеят е бил още затворен, той влиза в помещение, където картината е била държана за почистване и фотографиране. Перуджа изрязва живописта от рамката. Безпрепятствено достига до най-външната врата. Отвинтва дръжката и я слага в джоба си. Казват, че като излиза от Лувър, Перуджа влиза в историята.
Любопитното е , че десет месеца преди кражбата, е взето решение всички шедьоври в Лувъра да бъдат поставени под стъкло. Перуджа е бил един от четиримата мъже, които са наети за тази работа. Полицията го разпитва след кражбата, но той е бил спокоен и не е оставил никакви съмнения за своето участие.
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Историята на Grand Palais в пет исторически изложби
Добавете коментар