Първата изложба, посветена на историята на британското иконоборство, отваря врати в музея Тейт Бритън в Лондон през октомври. Той ще покаже произведения на изкуството, който са били повредени, нарязани на парчета, взривени или стопени. Творба, която няма да бъде част от изложбата, е картина на Марк Ротко, надраскана със спрей миналата година в Тейт Модърн.
Озаглавена „Изкуство под атака: историята на британското иконоборство” , експозицията още от сега привлича вниманието на любителите на изкуството. Това е тема, която провокира множество изкуствоведски изследвания през последните 20 години – посветени на зачестилите напоследък провокации и насилие над произведенията на изкуството.
Едно от най-ценните произведения, които ще бъдат представени, е статуята на мъртвия Христос, която е била скрита в продължение на 500 години. Тя датира от периода между 1500 и 1520 г. и е описана като една от най-важните скулптури, която е успяла да оцелее при разрушенията на религиозните реформатори през 16 век. Открита е през 1954 г. в „Mercers’ Hall” в Лондон, под пода на параклиса, по време на почистване на щетите, нанесени след паднала бомба. От произведението липсва короната от тръни, ръцете и долната част на краката. Неговата ценност идва и от факта, че около 90 % от пред-реформаторските произведения са загубени, а това, което е запазено, се намира в много лошо състояние.
Изложбата ще представя произведения, пострадали от "умишлено физическо действие срещу тях, извършено поради идеологически причини”, споделя директорът на музея. По този начин, кураторите искат да разграничат проявата на вандализъм от случайните.
Според директорът на музея, Пенелопе Къртис, подобна изложба е много трудно да бъда съставена, защото някои от произведенията са на парчета, а други са скрити.
Освен произведения, повредени от реформаторите, изложбата ще покаже и две картини, повредени от суфражетки: произведението „Силиба Делфика” от Едуард Бърн-Джоунс и „Хенри Джеймс” от Джон Сингър Сарджент.
Ще бъдат включени още главата на статуята на Уилям III, която е била взривена в Ирландия, портрет на Оливър Кромуел, окачен на обратно от симпатизант на монархията, както и произведение на Карл Андре, известно като „купчина тухли”, надраскано със синя боя от разгневен гражданин.
Изложбата ще отвори врати през октомври, като организаторите са надяват тя да не провокира още инциденти с произведения на изкуството.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар