77-годишният художник от български произход Кристо учреди в Абу Даби наградата Кристо и Жан-Клод. Тя носи неговото име и името на покойната му съпруга, с която работеха заедно до нейната смърт през 2009 г. На пресконференция той обяви, че наградата може да бъде присъдена на всеки, който в момента учи в университет, както и на хора, които са завършили в последните пет години, независимо от предмета, който изучават или са изучавали.
още >>
Платното Gezellig (2006) на скандалния американски художник Джон Кърин, изобразяващо предизвикателно разголената световноизвестна писателка на романи и актриса Джоан Колинс, ще бъде предложено от аукционна къща Christie’s на вечерния търг Post-War & Contemporary Art на 14 ноември. Първоначалната оценка на картината е между 1.2 млн. и 1.8 млн. USD.
Едно от най-важните открития в областта на ранните рисунки беше обявено публично преди дни. Открита е ранна рисунка от ателието на фламандския майстор Ян Ван Ейк. Тя е на повече от 600 години и ще бъде официално представена на откриването на дългоочакваната изложба в Ротердам „Пътят към Ван Ейк”.
още >>
Тази година се навършват 110 години от рождението на Рафаел Михайлов – един от най-интересните български живописци от първата половина на 20-ти век. По този повод СБХ организира юбилейна изложба, посветена на художника в Галерия „Шипка 6”, IV етаж.
Истанбул привлича художници и колекционери открай време не само заради неповторимата си колоритна атмосфера и географско разположение, намиращ се на прага на Ориента. Градът разположен между Азия и Европа е домакин на едно от най-влиятелните и прочути изложение в света – Истанбулското биенале, провеждащо се всяка нечетна година.
още >>
Присъединете се към нас в галерия „Сезони”, за да преживеем колорита на творбите на Гълъб Гълъбов. Откриването на експозицията „ЗЛАТНО” е на 16 октомври, /вторник/ от 18.30ч. и ще продължи до 29 октомври 2012г.
Кралската академия в Лондон и тази есен ще привлече погледите на критици и ценители на изкуството с едно от своите начинания. Тя ще представи уникална изложба, събираща за първи път всички живи Кралски академици, както и множество международни почетни кралски академици в обща изложба. Всички те са дарили свои произведения за изложбата, които след това ще бъдат продадени на търг. Той ще се състои през този месец в аукционна къща „Сотбис” и ще бъде проведен лично от лорд Полтимор.
още >>
Картина на един от най-скъпите артисти в света, Марк Ротко, беше повредена от вандал в Тейт Модърн, предаде Би Би Си. На всичкото отгоре агресорът претендирал, че е съвременен артист, който прави изкуство по този начин.
още >>
В Париж за първи път е представена изложба на Ван Гог, изследваща прякото му влияние от японската цветна гравюра укио-е. По едно и също време в парижката пинакотека са представени изложба на Винсент Ван Гог и на Андо Хирошиге. Посетителите ще имат уникалната възможност да сравнят двата автора и видят огромното вдъхновение, което Ван Гог черпи от японското изкуство.
още >>
Само преди дни стана ясно, че партията „Грузинска мечта” на Бидзина Иванишвили е спечелила парламентарните избори в Грузия с 54% от гласовете. Това означава, че по всяка вероятност новият премиер на Грузия ще бъде предприемач, милиардер, филантроп и едни от най-страстните колекционери на изкуство в света.
още >>
Два огромни държавни музея отвориха врати в Шанхай миналата седмица. Те са разположени на територията, на която се проведе световното изложение 2010 World Expo. Единият от тях се помещава в огромната конструкция, където беше бившият китайски павилион. Той вече носи името „Дворец на китайското изкуство”. На срещуположния бряг на реката, разделяща града на две – Хуанпуцзян, се разполага вторият музей, наречен „Централа за изкуство”. Както и Тейт Модърн в Лондон, сградата преди това също е била електроцентрала.
още >>
Всичко си има и своята тъмна страна или с други думи – няма ден без нощ. Романтизмът е най-интелектуалната ера на всички времена и се разпространява както в литературата, така и в музиката и изкуството. Той се заражда непосредствено след Просвещението, когато мнозина са разочаровани от неговите постижения. Едно от тези „постижения” е Френската революция, първоначално смятана за зората на Новата ера, в края на XVIII век. Последвалият кървав терор и война донасят единствено страдание и болка, което рефлектира върху социалния ред в голяма част от Европа.
още >>
През 30-те години на миналия век жените носят прилепнали рокли и използват гел за своите къдрици. Но не и мексиканката Фрида Кало. Когато трябва да посети официална вечеря, представление или изложба от Париж до Ню Йорк, тя носи своите панделки в косите, дълги поли и широки блузи, изпъстрени в ярки бродерии на цветя. Нейните съединени мъжки вежди особено много контрастират с тънките изписани вежди на жените по онова време.
още >>
Една от най-известните картини, пазещи се в Райксмузеум в Амстердам, шедьовърът на Вермер ван Делфт – „Жена четяща писмо”, ще тръгне на световна обиколка този месец. Това ще се случи по повод предстоящото откриване на реновирания музей в сърцето на Амстердам, който ще отвори врати на 13-ти април 2013г.
още >>
„Всички са на този бал, канени и неканени, жени и мъже, демократи и диктатори, царе и шутове, банкери и поети, художници и фалшификатори, герои и предатели. И аз съм там и аз се веселя.”
Какво се случва преди точно 100 години? Освен, че луксозният лайнер „Титаник” потъва и Амундсен прекосява Южния полюс, годината е известна с това, че представите на западния свят за модернизъм се преобръщат.
още >>
Портрети от френския художник Едуар Мане, бащата на импресионизма, ще бъдат показани от 7-ми октомври в Музея за изкуство в Толедо, Испания, като част от обявения „Сезон на портретите”.
През 1998г. във Виена беше преоткрито забравеното ателие на великия художник, поставил началото на сецесиона, завладял цяла Европа в началото на ХХ век – Густав Климт. То е и последното, в което се помещава той, заедно с всички свои модели, пазещо спомена за чудатия му начин на живот. Там той твори в периода 1912 – 1918 г., която е и годината на неговата смърт.
още >>
Картина от най-провокативната серия „Крещящият папа” на Франсис Бейкън отива на търг с цена 200 пъти по-висока от тази, на която е била купена. Произведението, рисувано през 1954 г., е собственост на частен колекционер и от 40 години не е сменяло собственика си. Когато е купил работата през 1975 г., колекционерът е платил за нея 71 500 паунда на търг на „Сотбис”. На 13 ноември същата картина ще бъде разиграна пак от „Сотбис” с очаквана цена $ 18-25 млн. (£15 млн).