Националната награда за живопис, носеща името на Владимир Димитров-Майстора, бе възстановена след прекъсване от над 20 години по инициатива на Община Кюстендил, с участието на Съюза на българските художници и Министерството на културата.
През изминалата 2012 г. Музеят за изобразителни изкуства „А.С. Пушкин” отбеляза своята 100-годишнина. В рамките на юбилейните тържества, през 2012 г. посетителите му видяха редица забележителни експозиции, сред които „Кандински и „Синят конник”, „Ани Лейбовиц. Животът на фотографката. 1990-2005”, „Уилям Блейк и британските визионери”, „Караваджо (1571-1610). Картини от колекциите на Италия и Ватикана”, „Под знака на Рембранд и др.
По време на изложбата „Руска класическа живопис от XX в.”, която ще се проведе на 22 януари в аукционната къща MacDougall, ще бъде представена Международната награда за съвременно изкуство „Пластов” (The International Plastov Prize). Призът носи името на съветския художник Аркадий Пластов – един от най-ярките представители на руския соцреализъм. С награден фонд от 500 хиляди GBP, призът ще има най-високите финансови показатели в света.
Лондонското метро се оказва един от най-големите меценати и патрони на изкуството на Острова, доказва изложба, празнуваща 150-годишнината от създаването на първата подземната железница в света. Експозицията „Изкуство от подземието” включва плакати, създадени от някои от най-големите артисти, живели във Великобритания – от Ман Рей и Франсис Бейкън до Пол Наш.
Музеят Албертина във Виена ще удостои Макс Ернст – един от титаните в изкуството на ХХ век, с една от най-големите ретроспективни изложби в негова чест. За него се казва, че е великият изобретател на визуалното и експериментите с него. В своите младини той е една от основните фигури на дадаизма, след това – пионер в сюрреализма, като изобретява изключително сложни техники като колажа, фротажа, декалкоманията и осцилацията в изкуството. Поради тази причина, е трудно изкуството му да бъде определено само с един термин или течение.
Колекцията на Джордж, Деветия граф на Джърси, отива на търг на „Сотбис” в началото на февруари. Това е рядък пример на английска аристократична колекция на френско изкуство, каза Филип Хук, представител на борда на директорите на аукционната къща.
Изложбеният център, превърнал се в централно произведение на изкуството на „Изложение 1900”, дало началото на течението „стил 1900”, известен още като арт нуво или сецесион в изкуството, ще бъде домакин на аукцион за френско декоративно изкуство.
Музеят на дизайна в Лондон (Design Museum, London) обяви 90-те номинирани проекта за Дизайн на годината. Сред тях са олимпийският факел на Томас Хетъруик, небостъргачът The Shard в Лондон, проектиран от италианския архитект Ренцо Пиано, костюмите от филма „Анна Каренина” направени от британската художничка Жаклин Дюран и модната колекция на Louis Vuitton с точките на Яйои Кусама.
CNN включи Инстанбул в класацията си Топ 10 дестинации в Европа за 2013, заедно с градове като столицата на дизайна за 2012г. - Хелзинки и Амстердам, където през април отварят врати обновената сграда на художествения музей Rijksmuseum и Музеят Ван Гог, в който ще се отбележи и 160-годишнината от рождението на художника.
Експерти идентифицираха неизвестен портрет на Волфганг Амадеус Моцарт. Миниатюрата с лика на композитора е изобразена върху кутия, служеща за съхранение на цигари и датирана от 18-ти век.
На изложбата в музейния център „Работник и колхозничка” в Москва са представени богини на съветската епоха в творбите на признати майстори на социалистическия реализъм.
Собственичката на първата галерия за модерно изкуство в Русия направи собствена изложба
Изисканият стил и изострените форми, играта със смисъла и културните традиции – всичко това отличава изкуството на една от най-известните руски художнички, независимо дали това е скулптура, живопис или графика.
На 6 февруари ще бъде предложена на търг в Christie’s картината „Портрет на Жан Ебютерн” от Амадео Модиляни. Платното изобразява любимата на художника, а първоначалната му оценка е между 25.6 млн. USD и 35.2 млн. USD.
Огромен килим, който се рее във въздуха сякаш полюшван от бриза, покрива двора Висконти, където се намира най-новото крило на Лувъра, посветено на ислямското изкуство. Килимът се носи на 12 метра във въздуха и изобразява традиционен арабски десен. Алуминиев в основата си, той е облечен в коноп и изглежда досущ като изтъкан на стан.
На 15 януари в Галерия „Академия“, ул. „Шипка“ 1, ще бъде открита ретроспективна изложба - илюстрации на Виктор Паунов. Заглавието на изложбата “35х50” е игра с думи, базирана на популярния хартиен формат 35х50, широко използван от художниците. Експозицията се фокусира върху 30-годишната професионална работа на Виктор Паунов в полето на илюстрацията и изкуството на книгата и се организира по повод 55-тата му годишнина.
Портрет на венецианския лекар Джироламо Фракасторо, който от 1924 г. се съхранява в Националната галерия в Лондон, се оказа, че е дело на Тициан. Това е категоричното мнение на група историци на изкуството и реставратори, публикувано в януарския брой на Burlington Magazine и цитирано от The Guardian.
През 2012 г. Анди Уорхол възвърна позициите си от 2007 г., когато продажбите на негови творби достигнаха 420 млн. USD. По данни на Artnet за изминалите 12 месеца приходите от произведения на Краля на поп арта са 380.3 млн. USD.
Американските власти предявиха обвинения на шестимата предполагаеми извършители на кражбата от частната колекция на мултимилионера Джефри Гъндлах. Сред похитените 13 произведения на изкуството бяха „Композиция (А). Червено и бяло” от 1936 г. от холандския художник Пит Мондриан и „Зелена мишена”от 1956 г. от известния американски художник Джаспър Джонс.