Фестивалът Sofia Underground съществува от 1997 г. Той е основан от художествения критик Руен Руенов (1958-2011). Първите няколко издания на фестивала се провеждат в подземията на НДК, откъдето идва и името на събитието. Те оставят силна следа в културния живот и историята на съвременното изкуство в България, предоставяйки дебютна сцена на десетки автори от т.нар. „изгубено поколение”, които по-късно развиват успешна творческа кариера в чужбина.
още >>
Лондонската културна институция Barbican представя изложба, посветена на най-популярното училище за модерно изкуство и дизайн – „Баухаус”. Експозицията „Bauhaus: Art as Life” („Баухаус: Изкуството като живот”) e най-голямото представяне на училището през последните 40 години във Великобритания.
още >>
Музеят на Ван Гог (Van Gogh Museum) представи пред публика най-новата си придобивка - акварелът „Върба с подкастрена корона” (Pollard willow) от 1889 година. Тази творба е първото произведение на Винсент Ван Гог, което институцията е закупила през последните пет години.
още >>
Картини на Анди Уорхол, Франсис Бейкън, Рой Лихтенщайн и Ай Вейвей отбелязаха изключително големи продажби на търг, организиран от аукционна къща "Сотбис".
На търга Post-War and Contemporary Art, организиран от аукционна къща Christiе’s на 8 май, бяха постигнати няколко забележителни резултата. Най-високата цена регистрира картината „Оранжево, червено, жълто” (Orange, Red, Yellow; 1961) на Марк Ротко.
още >>
В столичната галерия „Сезони” предстои да бъде открита благотворителна изложба – търг на 10 май 2012г. /четвъртък/, от 18.00ч.
Благотворителният търг ще се състои на 17 май в салона на галерия „Сезони”.
още >>
Открита е и последната картина от четирите творби, откраднати от частна колекция в Швейцария на 10 февруари 2008 г. от трима сръбски граждани.
Художникът е роден на 1 август 1942 г. в град Горна Оряховица. През 1969 г. завършва Художествената академия в София, специалност Илюстрация и оформление на книгата.
Управата на Хелзинки се отказа от строителството на филиал на Музея „Гугенхайм” . Петнадесeтчленният комитет, който трябваше да вземе окончателното решение, гласува с един глас повече - 8:7, срещу идеята. В началото на годината за изграждането на музея се говореше с изключителна сигурност, но в крайна сметка журито сметна, че този проект ще бъде губещ.
Шедьовърът на Леонардо да Винчи, „Мадоната с Исус и Св. Анна” е възстановена и изглежда така, както е била и през времето на своето създаване. До това се е стигнало след като години композицията е в процедура на реставрация чрез Центъра за проучване и реставрация към музеите на Франция.
още >>
Експозицията се откри на 3 май и е съпътствана и от монографична книга, носеща същото наименование – „Портрети на духа” с автор Анжела Данева. Книгата е разказ за изкуството на художника, за новаторския и модерен естетически възглед на Георги Божилов, който е един от основоположниците на съвременното изкуство в България след 1956 г.
още >>
Версия на прочутата картина на Едвард Мунк "Викът" бе продадена за рекордните почти 120 млн. долара (119.9 млн. долара) на вечерния търг Impressionist & Modern Art в Ню Йорк, организиран от аукционна къща "Сотбис".
още >>
Скромна обстановка пресреща всеки, който и преди е идвал, за да види атмосферата, характерна за популярното изкуство на американския майстор на темперната живопис, Андрю Уайът. На вратата е написано: „Моля не ме безпокойте. Не давам автографи.”
Преди броени дни музеят „Гугенхайм” в Ню Йорк даде старт на най-новата си програма, която ще бъде осъществена през следващите пет години. Благодарение на нея, ще бъде подпомагано, насърчавано и популяризирано изкуството, артистите и кураторите от Южна и Югоизточна Азия, Латинска Америка, Средния Изток и Северна Африка.
още >>
Подземните помещения на музея за модерно изкуство "Тейт модърн" (Tate Modern) в Лондон са на път да се превърнат в първите галерии, посветени изцяло на пърформанса, акцията и като цяло на изкуството, изпълнявано на живо.
още >>
Тазгодишният фестивал Sofia Design Week има внушителна програма – 100 събития, сред които конкурси, изложби, работилници, лекции, прожекции, акции и професионален форум. Четвъртото издание на фестивала ще се проведе от 1 до 8 юни, а темата тази година е "В контекст". Куратори на форума са Адриана Димитрова, Йордан Жечев, Лана Кавар и Светлана Мирчева.
още >>