Олтарната картина „Христос в Емаус” – Christ at Emmaus от 1904 г., дело на Емил Нолде, беше открадната от олтара в църквата Йолструп – Ølstrup Church, която се намира недалеч от градчето Рингкьобинг. Липсата на творбата била установена сутринта на 11 март, вторник, съобщи The Art Newspaper.
„Стенопис” – маслена картина, която един от най-значимите художници от втората половина на ХХ век – Джаксън Полак създава, е представена за първи път, след като бе внимателно реставрирана. Сега тя е почистена, има по-ярки цветове и още по-извисено присъствие, отколкото е имала преди. Прочетете повече за произведенията на Полак тук.
Съюзът на българските художници съобщава, че ще бъде представена ретроспективната изложба на варненския живописец Ванко Урумов. Тя ще се проведе между 18 – 31 март 2014г. в Галерия "Райко Алексиев", ул. „Раковски” 125. Ванко Урумов е един от най-ярките представители на съвременната българска живопис, чието изкуство се характеризира със силен емоционален заряд и професионализъм.
Франция върна три картини, откраднати от нацистите по време на Втората световна война на наследниците на законните им притежатели. На официална церемония френският министър на културата Орели Филипети върна творбите на внуците и правнуците на собствениците, които вече са покойници. Госпожа Филипети обяви, че връщането на тези произведения на хората, от които са били откраднати, е "акт на справедливост".
За пръв път и в рамките на ограничено време, в Азия ще бъде представена изложбата „Светлина и сенки: Караваджо – италианския бароков майстор”. В нея е включена една от най-важните творби, създадени от Караваджо – „Христос в Емаус”. Експозицията е представена в „Asia Society Centre” в Хонконг и ще продължи в рамките на един месец. Повече за биографията на Караваджо можете да научите тук.
Следвайки стъпките на друго френско изложение – „Paris Photo”, престижното изложение FIAC ще организира издание в Лос Анджелис през м. април 2015 г. Директор на изложението ще бъде Джил Силвърман ван Коенгахтс, бивш директор на галерия „Тадеуш Ропак”. Повече за галерия „Тадеуш Ропак” прочетете тук.
На 20 март от 18:00 часа в СГХГ ще бъде открита изложба на големия български художник Николай Майсторов. Експозицията носи наименованието “АПОКАЛИПСИС СЕГА ИЛИ ВИНАГИ. По „Откровението“ на Свети Йоан. Библията. Новият завет” и включва живопис, графика, рисунки от периода 1993 -2013 г.
Бронзов бюст на големия руски художник Иля Репин, изработен от неговия колега и приятел Виктор Васнецов, ще бъде топ лот в търга за руско изкуство – Russian Works of Art, който ще проведе аукционната къща Christie’s на 9 април в Rockefeller Plaza.
Стотици любители на изкуството от Китай се редиха с часове на опашки в шанхайски търговски център, за да видят произведения на френския импресионист – Клод Моне. Това е най-голямата негова изложба, организирана в страната. В нея са включени 40 произведения на Клод Моне, взети назаем от частния музей „Мармотан Моне” в Париж, подредени в хронологичен ред. Представени са и някои произведения от емблематичните му серия „Водни лилии”.
С юбилейна изложба в галерия „Академия” към Националната художествена академия, проф. Владислав Паскалев отбелязва своята 80 годишнина и близо 60 години творчество в областта на рисунката, илюстрацията, шрифта и типографията, които изграждат съвременната визия на книгата в българската пластическа култура. Прочетете повече за други изложби в галерия „Академия” тук.
Музеят „Ермитаж” в Амстердам представя на вниманието на своите посетители поглед към отдавна изгубени цивилизации по протежението на легендарния Път на коприната. Изложбата „Експедиция: Път на коприната” представя съкровища от Ермитажа: 250 изключително красиви предмета, като стенописи, статуи на Буда, скъпоценни коприни, сребро, стъкло, злато, и теракота, намерени от руски експедиции през XIX и XX век.
В музея „Албертина” във Виена се открива изключително любопитна изложба, проследяваща произхода и формирането на неговата богата колекция. Експозицията се нарича „Произходът на Албертина - от Дюрер до Наполеон” и за пръв път показва над 100 от топ шедьоврите от колекцията на музея, в контекста на разнообразния и вълнуващ живот на неговите основатели – принц Алберт от Саксония, херцог на Тешен и ерцхерцогиня Мари Кристин.
Настоящият директор на лондонската галерия „White Cube” ще заеме поста „директор на художествени програми” в Кралската академия (Royal Academy) в Лондон. Този пост е новосъздаден и Марлоу ще бъде първият, който ще го заеме, и то съвсем скоро.
Швейцария връща на Италия огромен брой откраднати артефакти, които "черните археолози" внасят и укриват контрабандно в страната. Министърът на правосъдието на Швейцария съобщи това по време на пресконференция на 6 март, съобщават от Agence France – Presse.
Живописта "Спасителят на света" (Salvator Mundi), която от 2011 г. се приписва като творба на Леонардо да Винчи, е била обявена за продажба за сума между 75 до $ 80,000,000 долара. Това съобщават вестниците ArtsBeat Llog и The New York Times, позовавайки се на лондонския арт дилър Антони Крайтън - Стюарт, посветен около някои от подробностите за продажбата.
Произведението „Le Moulin de la Galette”, създадено през 1887 г. от Винсент ван Гог, предстои да бъде продадено на аукцион на „Дикинсън” по време на следващото издание на Европейското изложение за изящно изкуство TEFAF, което ще се проведе в Маастрихт от 14 до 23 март 2014 г. Прочетете повече за изложението тук.