Руският бизнесмен и собственик на недвижими имоти – Сергей Шмаков, прекарва повече от година в издирване на икони, изнесени извън Русия след Болшевишката революция и по време на Втората световна война. Той ги открива предимно на различни аукциони, антикварни магазини и битпазари в чужбина. Те са оценени на приблизителна стойност от 30 милиона рубли или 1 милион щатски долара.
Един от ценните експонати в колекцията е рядка икона от XVIII век, представяща „Йоан Богослов в Мълчание”, който е изобразен с положени върху устните пръсти и ангел, показващ се зад рамото му, съзерцаващ евангелието, което той е съставил.
На официална церемония, състояла се през октомври, министърът на културата на Русия – Александър Авдеев, приветства Шмаков за неговото щедро дарение към православната Църква. Самият министър е придружавал руския милионер на някои от неговите пътувания в чужбина, в търсене на иконите.
Александър Авдеев подкрепи законопроект миналия ноември, който предвижда връщането на религиозната собственост на Църквата, отнета от държавата след Революцията. Законът се фокусира предимно върху недвижимия имот, но има известни притеснения, че руската Църква ще си поиска обратно всички икони, които днес се намират в музеите.
През 2009 г. държавният музей в Санкт Петербург се съгласи да отпусне безценна икона от XIV век на църква, построена от Сергей Шмаков. На нея е изобразена Богородица с младенеца и е позната като „Торопецка Богородица”. Заемът е удължаван няколко пъти, провокирайки остри критики сред медиите и музейните власти. На церемонията през октомври Шмаков обяви, че иконата ще бъде изпратена за поне една година в манастира в Торопец, Тверска област, откъдето и произхожда. Въпреки това, иконата ще остане държавна собственост.
Сергей Шмаков е платил за специална климатична капсула с двойно покритие, която предпазва иконата по времето, когато тя се намираше църквата, построена от него – „Св. Александър Невски”. Освен, че регулира влажността и температурата на въздуха, капсулата предпазва иконата срещу вандализъм. Подобна капсула ще бъде изградена и за манастира в Торопец, където ще бъде изложена иконата. По времето, когато тя беше изложена в църквата, хиляди православни християни са имали възможността да я почетат. Преди това тя не е била излагана в руски музей поради опасения за сигурността й.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар