Еврокомисарят Кристалина Георгиева откри изложбата "Мъжкото и женското в българското изкуство" в Антверпен.
Експозицията представя знакови произведения от колекцията на най-големия колекционер на българско изкуство в света – Юго Вутен. В настоящата изложба са включени творби на най-известните български творци – Светлин Русев, Владимир Димитров – Майстора, Дечко Узунов, Иван Ненов, Генко Генов, Ванко Урумов, Десислава Минчева, Станислав Памукчиев, както и скулптури на Никола Терзиев, Величко Минеков, Галин Малакчиев, Валентин Старчев, Крум Дамянов, Павел Койчев, Божидар Козарев, Венелин Иванов.
Откриването на изложбата с произведения на съвременна българска живопис и скулптура в Антверпен бе почетено от стотици гости, ценители и много българи, пътували за събитието от съседните Холандия и Великобритания.
При откриването на изложбата Кристалина Георгиева отбеляза, че българите са свързани с Фландрия още от XIII век, когато Балдуин IX Фландърски идва по техните земи, макар да губи битката и да остава затворник на цар Калоян.
По думите на Георгиева, в настоящия век има нов герой на Фландрия в лицето на Вутен, който е загубил не главата си, но сърцето си в България.
Юго Вутен се среща с работата на българските творци покрай ловните си пристрастия и влага значителна част от печалбите си като бизнесмен в откупуването на художествени произведения. Първата работа, която Вутен купува, е "Мъжът и жената на пейката" от Павел Койчев. "Той е първият скулптор, с който се запознах у вас. Той ме свърза с останалите", спомня си белгиецът. Колекционерът вижда някои макети в ателието на художника и му поръчва да ги направи в големи размери. "Сега в парка имам цяла вселена, направена от него. Видях скулптурите да се раждат, те са като мои деца".
В парк от 100 декара в градчето Геел, само на 50 километра от Брюксел, той е разположил над 300 скулптури на български автори. Там са творби на Емил Попов, Павел Койчев, Крум Дамянов, Иван Русев, Цветослав Христов, Кирил Мескин, Величко Минеков, Николай Колязов, Валентин Старчев. Наблизо има и къща от времето на Наполеон, която е приютила повече от 350 картини на наши живописци, сред които Генко Генков, Светлин Русев, Иван Ненов, Десислава Минчева, Йордан Кацамунски. В колекцията си Юго има и шедьоври на Пикасо, Роден, Джакомети и Фернандо Ботеро.
Вутен планира да покаже всичките си близо 850 произведения на български автори пред широка публика през февруари догодина.
2012г. ще бъде завършен и художественият център на Вутен. Там ще бъдат изложени колекционираните от него произведения, ще бъдат изградени ателиета за млади творци, ще има и концертни зали.
Изложбата "Мъжкото и женското в българското изкуство" ще продължи до 14 януари 2012 г. Събитието се организира в рамките на фестивала Балкан фест, спонсориран от Община Антверпен и под патронажа на белгийската банка КBC Group.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар