Правителството и Китайското бюро за култура съобщиха, че обмислят да създадат база данни за китайско изкуство, както и да подобрят кредитния мениджмънт на пазара на изкуството. Миналата година, според данни на френския сайт „ArtPrice.com”, Китай изпревари по продажби държави като САЩ и Великобритания. Китайският художник Зенг Дациан също измести по приходи най-скъпо продавания – Пабло Пикасо.
Но дали тези цифри отговарят на истината? Пекин планува да предприеме драконови мерки срещу това, което нарича „трите измами” на пазара на изкуството, които са фалшивите произведения, фалшивите аукциони и фалшивите продажби. Те не само нанасят щети на инвеститорската стойност, но и непоправими последици върху реномето на китайското изкуство на световния пазар.
В момента, който закупи произведение на изкуство и установи след това, че то е фалшиво, няма никаква правна защита от закона. Китайските аукционни къщи са освободени от отговорност според Китайския закон за търговете, като заявят предварително, че не гарантират за автентичността на произведенията.
Съвременните художници в Китай също се нуждаят от закрилата на закона, за да защитят авторските си права, след като държавата позволява легално да се копират произведения на изкуството. Именно за това те се надяват, че бъдещият регистър на произведенията на изкуството няма да позволи това да се случи.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар