От 18 февруари до 18 май виенският Музей за история на изкуството /Kunsthistorischen Museum Wien/ ще представи над 160 оригинални творби на Фаберже. Голямата ретроспектива „Фаберже: бижутерът на царете” (Faberge: Der Juwelier des Zaren) ще бъде проведена в рамките на руско-австрийския културен сезон във Виена. Информация за Фаберже може да намерете тук, тук и тук.
Експозицията включва над 160 уникални образци от Музея „Московский Кремль” и от Музея на минералогията „А.Е. Ферсман” в Москва. Тази изложба ще подчертае изключителното бижутерско изкуство на Фаберже, като ще го постави в контекста на управлението на последните руски царе. Перла в короната на тази изложба ще бъдат четирите великденски яйца, носещи името на техния автор.
Първото „пасхално яйце” Карл Фаберже изработва през 1885 г. по поръчка на цар Александър III, който искал да изненада съпругата си Мария Фьодоровна по повод Възкресение Христово. „Кокошето” яйце, както го нарекли, било изработено от емайл и злато, а във вътрешността му била вградена малка корона от рубини. Императрицата била очарована от подаръка и Фаберже, който станал придворен бижутер, трябвало всяка година да подготвя по едно уникално великденско яйце, което да крие в себе си изненада. Следващият император Николай II запазил традицията и всяка пролет ювелирът вече подготвял по две бижута: едно за майката на императора, а другото за неговата съпруга Александра Фьодоровна.
За своя талант и принос в приложните изкуства Фаберже е кавалер на престижни отличия като Императорските и Царски ордени на Св. Станислав (II и III степен) и на Св. Анна (II степен), на Ордена на Почетния легион (Ordre national de la Légion d’honneur), както и на учредения от княз Фердинанд I, български орден „За гражданска заслуга”.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар