Малко преди избухването на Втората световна война, нацистите конфискуват хиляди "изродени" произведения на изкуството от галериите в Германия. Режимът е поддържал документация на 16 558 произведения на съвременното изкуство, които по-късно са били продавани, заемани или унищожени. В него са включени произведения на знаменити художници като Пикасо и Ван Гог.
Този месец, лондонският музей „Виктория и Албърт” е подел инициативата да публикува онлайн пълен опис на единствения оцелял списък с дегенеративно изкуство на Хитлер, наречено "Entartet Kunst". Този уникален документ е част от колекцията на музея от 17 години насам.
Моментът в който този списък се появява публично е особено уместен, защото се случва скоро след като в апартамент в Мюнхен бяха намерени 1 4000 произведения на изкуството – иззети от нацистите. Прочетете повече за този случай тук.
Името на собственика на тази колекция - Хилдебранд Гурлит се появява на няколко пъти в описа от музея „Виктория и Албърт”. Също, от него става ясно, че Херман Гьоринг е притежавал три творби на Ван Гог.
”Това е част от по-обширен план на музея, с който той се стреми да дигитализира своя архивен материал. „Случаят Гурлит” в Германия наистина разбуни духовете и този опис трябва да бъде представен публично”, споделя Хайке Зек, куратор на колекция „Гилбърт” в музея „Виктория и Албърт”.
Списъкът е съставен в разгара на Втората световна война от Reichsministerium fur Volksaufklärung und Propaganda (Министерството за обществена просвета и пропаганда).
След другите художници, попадащи под определението „дегеративни”, се нареждат Паул Клее, Оскар Кокошка, както и един от най-почитаните немски художници – Франц Марк. Неговото включване в списъка провокира спорове сред ветераните от войната по онова време, защото артистът се е бил на страната на Германия на фронта, по време на Първата световна война и е загинал през 1916 г.
Списъкът, който е написан на пишеща машина, е съставен по азбучен ред и групиран в два тома. Той е дарен на музея „Виктория и Албърт” от вдовицата на Хайнрих Робърт Фишер през 1996 г., като част от по-голяма колекция от публикации, свързани с немско изкуство.
В него са включени институции по азбучен ред и местоположение – от Аахен до Цвикау, като след това всеки художник също е подреден по азбучен ред. Тези произведения, срещу които стои знака "Х", показва, че са били унищожени.
Документът е бил на разположение на учени и много от тях са го използвали, за да установят произхода на дадено произведение. Нито една от оригиналните страници, обаче не е била достояние на публиката до този момент.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар