Даша Жукова става една от най-влиятелните личности на арт пазара в Русия, а нейният последен шедьовър, който предстои да бъде осъществен, е нов арт център в Санкт Петербург.
Името на Даша Жукова се свързва с изкуството, красотата и с нейния приятел - милиардера Роман Абрамович. Тя е родена в Москва през 1981 г. - единственото дете на Елена, молекулярен биолог, и Александър, който става петролен магнат след разпадането на Съветския съюз. По същото време родителите на десетгодишната Дария, както е рожденното й име, се разделят и тя заминава с майка си за САЩ, където завършва „Славянска литература” в Университета на Санта Барбара.
Жукова става популярна в средите на модата и изкуството, като редовно посещава ревюта в компанията на приятелите си – художника Олимпия Скери и писателя Дерек Бласбърг. През 2003 г. заминава за Лондон, за да учи хомеопатия, където се запознава с Роман Абрамович.
Година след като обявява връзката си с Абрамович, Даша Жукова се възползва от популярността си и изненадва всички, като отваря Garage център за съвременно изкуство в Москва. Центърът моментално привлича колекционери от цял свят, отварянето му превръща познатата до този момент като „приятелката на Абрамович”, Даша в една от най-влиятелните личности в света на изкуството в Русия.
След като впечатлява на откриването на Garage, като привлича световно известния художник Деймиън Хърст и арт дилъра Лари Гагосян, Жукова споделя - „Нямах големи амбиции. Не се опитвах да открия втори МоМА, просто искам хората в Русия да имат място за отдих, където могат да изпият чаша кафе. Бях много изненадана от вниманието, което получихме”.
Garage е само първия арт проект на Даша Жукова в нейното родно място Москва, той отвори врати през 2008 г. и се помещава в огромен бивш автобусен терминал, проектиран от конструктивистките архитекти Константин Мелников и Владимир Шуков през 1926 г. Центърът е толкова успешен, че получава статус на музей. С построяването на образователен център към него той временно е преместен в картонена структура - дело на японския архитект Шигеру Бан, която приютява течащата в момента изложба на Джон Балдесари. Повече за първата изложба на американския съвременен художник Джон Балдесари в Garage, Москва, прочетете тук.
Скоро след отварянето на Garage, Жукова става редактор на британското списание за мода PoP Magazine и отново изненадва всички, като ангажира за кориците световно известни съвременни артисти – Деймиън Хърст, Ричард Принс и Такаши Мураками.
Към проектите си тя добавя и списанието за изкуство Garage и сайта за продажба на произведения на изкуството Artsy. Несъмнено любовта към изкуството е важна в тези амбициозни проекти. Самата Жукова, която рядко дава интервюта, споделя на пресконференция, с която обяви плановете си за втори център в Санкт Петербург - „Обичам изкуството, но мотивацията ми винаги са били хората. На московчани им липсваше нещо, което да ги свързва с останалата част от света.... Определено виждам Garage центъра за съвременно изкуство, като институция, която може да изпълнява социални промени в страната”.
Жукова обяснява, че не се ограничава до Москва и има големи планове за Санкт Петербург, а именно превръщането на New Holland - 19-акров остров и бивш военноморски двор в сърцето на града, в творчески център. Когато е завършен през 2018 г., тя се надява, че New Holland ще бъде част от международните забележителности, свързани с изкуство, които трябва да се видят, като MoMA в Ню Йорк, Tate Modern и Центъра Помпиду. Жукова и нейната нестопанска Iris Foundation, посветена на насърчаването на съвременната култура, стоят зад цялостния дизайн.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар