„Mead Carney” – център за съвременно изкуство и консултантска фирма, основана от Найджъл Мийд в Лондон през 2012 г., е първата търговска галерия, която отваря врати в „Porto Montenegro”, наричан от мнозина „Монте Карло на Адриатика”. Това е луксозно яхтено пристанище и летен курорт, намиращ се в град Тиват, Черна Гора. В новата галерия ще бъде открита първата изложба, продължаваща до 30 септември. Тя е озаглавена „Шокът от новите” и представя произведения на едни от най-скъпо продаваните и нашумели съвременни художници, сред които Деймиън Хърст, Герхард Рихтер и Ричард Принс.
Пристанището в Адриатическо море, известно с ниските си данъци, е дом за много собственици на луксозни супер-яхти. То се намира в известния Которски залив, който е под егидата на ЮНЕСКО, като част от Списъка за световното културно наследство. Прочетете повече за ЮНЕСКО тук.
Бившето югославско пристанище и корабостроителница отвори отново врати през 2009 г. като яхтено пристанище и курорт за милионери. Негов собственик е канадецът Питър Мунк, натрупал своето огромно състояние от минната индустрия. Той влага в развитието на курорта и областта над 1 милиард евро.
Инвеститорите в пристанището включват руския милиардер Олег Дерипаска, най-богатия човек във Франция и основател на група за луксозни стоки LVMH – Бернар Арно, и британския банков милиардер Джейкъб Ротшилд. Прочетете повече за Ротшилд и заслугите му към изкуството тук. Откриването на петзвездния хотел, носещ името „Порто Монтенегро Хотел и Резиденции” (Regent Porto Montenegro Hotel & Residences), е насрочено за тази седмица. Те са с изглед към яхтеното пристанище.
„За мен е чест да бъда част от този проект”, споделя Мийд. „Има огромен поток от богати личности, които идват заради пристанището, и е много вълнуващо да представя утвърдени съвременни артисти пред различна аудитория”, добавя още той.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар