От 14 години насам ArtReview публикува годишната класация на най-влиятелните личности в света на съвременното изкуство. Първия галерист, който застана начело на класацията бе Лари Гагосиан (номер едно през 2004 г. и 2010 г., и номер 6 тази година). Този година списъкът включва също няколко колекционери, превърнали се от частни собственици, в институции като Илай и Едит Броуд (номер 28) Бернар Арно (номер 38) и Даша Жукова (номер 97).
Иван и Мануела Вирт, притежават галерии в Цюрих, Лондон и Ню Йорк, като миналата година отвориха нов клон в Самърсет (Англия) в близост до Брутън. Освен галерия, това е и „мултифункционален арт център“, в който колекционерите могат да вкусят от „живота извън големия град“ , включващ програма, която обхваща всичко от архитектурата до ландшафт дизайн.
През м. март 2016 г., те ще отворят нова галерия в Лос Анджелис. Огромното пространство от 9,300 кв. м., е на техния нов партньор – един от най-влиятелните музейни куратори в Лос Анжелис – Пол Шимел. В него освен изложбени зали, ще се помещават и книжарница, бар и ресторант. Освен това той ще предлага и образователни програма, подобни на музейните.
Тазгодишната класация е съставена от 16-членно международно жури, което взима под внимание и нарастващото интернационализиране на съвременното изкуство. Камерунската кураторка Койо Коух, една от най-активните в популяризирането и разпространението на изкуство от африканските страни, се издига до 73-то място; ливанската кураторка Кристин Том се присъства отново в списъка (под номер 74). Нейните заслуги са не само заради това, че ще бъде куратор на биеналето в Шарджа през 2017 г., но и заради нейната дейност, свързана с популяризирането на ливанската арт сцена. Влиятелни личности в света на изкуството идващи от Южна Корея, Индия, Южна Африка и Бангладеш са сред новите попълнения в класацията.
Изданието е придружено от есетата на други влиятелни личности в света на изкуството, сред които – Никола Бурио (доскорошен директор на Националното висше училище за изящните изкуства в Париж), разсъждаващ върху състоянието и бъдещето на художествена школа, и Тимоти Мортън (един от основните поддръжници на училището за „обектно-ориентирана онтология и философия”), който гледа на появата на „антпропосцена” и връзката ѝ със съвременното изкуство.
Челната десетка на престижното издание, изглежда по този начин:
1. Иван и Мануела Вирт (Швейцария) – галеристи;
2. Ай Вей Вей (Китай) – художник и китайски десидент; Прочетете повече за него тук.
3. Дейвид Звирнер (САЩ) – галерист, собственик на едноименна галерия в Ню Йорк и Лондон;
4. Ханс Улрих Обрист (Швейцария) и Джулия Пейтън – Джоунс (Великобритания) – изкуствоведи и директори на галерия „Сърпентайн” в Лондон; Прочетете повече за „Сърпентайн” тук.
5. Никълъс Серота (Великобритания) – изкуствовед и директор на галериите „Тейт” в Лондон; Той бе начела на класацията през 2014 г. Прочетете повече за това тук.
6. Лари Гагосиан (САЩ) – галерист и собственик на галерия „Гагосиан” с 14 клона, намиращи се в Ню Йорк, Лондон, Париж, Бевърли Хилс, Рим, Атина, Женева и Хонконг; Прочетете повече за Гагосиан тук.
7. Глен Д. Лоури (САЩ) – изкуствовед и директор на Музея за модерно изкуство (МоМА) в Ню Йорк; Прочетете повече за музея тук.
8. Марина Абрамович (родена в Сърбия, живее в Ню Йорк) – перформанс артист. Прочетете повече за нея тук.
9. Адам Д. Вейнберг (САЩ) – куратор и директор на музея за американско изкуство „Уитни” в Ню Йорк. Прочетете повече за него тук.
10. Каролин Кристов-Бакърджиев (САЩ, с български произход) – изкуствовед и куратор, директор на dOCUMENTA (13) в Касел. Оглавяваща класацията на ArtReview през 2012 г. Прочетете повече за нея тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар