Павилионът на „Serpentine Gallery”, издиган всяка година в “Хайд парк” в Лондон, този път е конструиран от носителя на наградата за архитектура „Прицкер” /2009 г./ – швейцарския архитект Петер Цумтор. Павилионът се издига за единадесета поредна година, като се превръща в едно от най-амбициозните архитектурни предизвикателства, единствено по рода си. Това е първата конструкция, която Цумтор създава в Обединеното кралство.
Концепцията за тазгодишния павилион е „Hortus conclusus” (лат. – „затворена градина”). Структурата е замислена като място за съзерцание – градина в градината. Намиращ се в една от най-оживените части на Лондон, зрителят има възможността от зелените поляни на парка да попадне в обградената градина и да намери спокойствие. Целта на архитекта е да накара посетителя да се вгледа не само в заобикалящото го пространство, но и в самия себе си. Сградата има функция на защитна стена на интериорната градина. Посрещнат от тъмната и сурова фасада на конструкцията, посетителят влиза в пространство, откъснато от шума, суетата и стреса, които го заобикалят.
„Hortus conclusus, за които мечтая, са затворени от всички страни градини, но се намират под открито небе. Всеки път, когато си представям градина в архитектурното пространство, тя се превръща в магическо място. Мисля че, градините, които съм виждал, които вярвам, че съм виждал и които ще видя, са заобиколени от стени, колони, аркади или фасади на сгради – защитено кътче на интимност, където искам да остана за дълго време”, споделя швейцарският архитект.
Пространството е създадено съвместно с холандския дизайнер – Пийт Оудолф. Той е един от водещите дизайнери на зелени обществени пространства и водач на движението „Нови вечно зелени растения”. Оудолф е пионер в създаването на градини, концентрирани около живота на самото растение, които еволюират едновременно с него. Неговият дизайн, носещ най-престижните награди набляга върху естествената структура на растението. Създадените от него градини са избрани заради тяхната естествена текстура, форми и цветове.
Дизайнът на пространството набляга върху ролята на сетивата и емоциите, чрез които възприемаме и изживяваме архитектурата. Чрез избора на материали, архитектът се опитва да създаде пространство за съзерцание, като самото то от материално се превръща в духовно. Както винаги, целта на Цумтор е да превърне сградата в обект на емоционално преживяване.
Материалите винаги са играли съществена роля в архитектурните решения на Петер Цумтор. Летният павилион на „Serpentine Gallery” е конструиран от лек дървен материал, обвит в тънка метална мрежа. Интериорните и екстериорните врати, разположени на шахматен принцип, предлагат множество пътеки, водещи посетителите, както до централната, така и до скритите вътрешни градини. Покритите пътеки и пейки, които заобикалят централните пространства на павилиона, предполагат изолирана околна среда, в която посетителят се чувства отново съпричастен с живота преди Грехопадението.
Павилионът на „Serpentine Gallery” е временна структура, в която се провеждат събития и изложби, свързвани със съвременното и модерното изкуство. Павилионът ще е отворен за посещение до 16-ти октомври, след което структурата ще бъде премахната.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар