НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
От Тихия до Атлантическия океан. Изложба на следвоенно изкуство в Мюнхен (24.02.2017)

 Втората световна война, причинява такива промени в света, че той все още живее в политически и икономически парадигми причинени от нея. Войната повлиява изключително силно на изкуството. "Да пишеш поезия след Аушвиц - това е варварство", - казва на немския философ Теодор Адорно през 1951 г. Въпреки това, творците, включително художниците усещат света по различен начин - следвоенното изкуство не  само е активно изграждане на нови художествени стратегии, но и връщане към травматичните събития от войната. Изложбата "Следвоенно изкуство. От Тихия до Атлантическия океан. 1945-1965" до 23 март, в Дома на изкуствата в Мюнхен е панорама на изкуството именно от този период, който според Окуи Енвезор, директор и куратор на музея, разширява географските граници и усложнява картината.

Обикновено следвоенното положение се счита за биполярно: Европа е отстъпила на САЩ централното място в историята на изкуството, а света е разделен на комунистически и капиталистически лагери, които противопоставят социалния реализъм и абстрактни идеи. Енвезор вярва, че реалността е много по-разнообразна. "Втората световна война е глобална, тя се отразява и на Африка, Азия и Австралия, а не само на Европа и Америка. Културната история също е глобална. Въпреки това, когато отидете в музей на запад ще видите само европейско или американско изкуство. Останалата част от света или отсъства или е сгушена в задната част на изложбата." - казва той.
 
Обширният проект (повече от 350 картини и скулптури, инсталации, видео клипове и пърформанси на 180 автори от 50 страни) е  първия опит да се представи една сложна картина на следвоенния свят. Изкуството е сериозно засегнато не само от политиката, но и от технологичните предизвикателства и нови системи за комуникация, масовата култура и средствата за масово осведомяване.
 
Изложбата е разделена на осем тематични блока, в допълнение към творби на арт звезди като Йозеф Бойс, Вилем де Кунинг, Джаспър Джонс, Анди Уорхол, Робърт Раушенберг са включени творби на художници от Африка, Азия и Близкия изток. "Всичко започва с художниците, които са отговорили на темата за войната, холокоста, атомната бомба," - казва Енвезор – „като Маруки Ири и Тоши Маруки, които в продължение на 30 години, създават серия от боядисани панели с ежедневните последици от пускането на атомната бомба над Хирошима. В експозицията също така има работи на Хенри Мур, Барнет Нюман, Едуардо Паолози.“
 
Други раздели са посветени на новите материали в областта на изкуството, новата концепция за човека, борбата за независимост на колониалните страни. "Аз не се опитвам да нарисувам следвоенния период с тъмни тонове, просто исках да покажа една вярна и пълна история без да избягвам тъмната й страна," - казва кураторът.
 
 
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!