НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Легендарната картина „Кулата на сините коне” от Франц Марк може би е скрита в Русия (17.03.2017)
„Кулата на сините коне” от Франц Марк е в неизвестност от края на Втората световна война. Въпреки това, има надежди, че едно от най-важните произведения на немския експресионизъм, може и да е оцеляло и се намира в Русия.
Картината е създадена през 1913 г. и не е показвана пред публика от нацистката изложба „Дегенеративно изкуство”, представена в Мюнхен през 1937 г. Кураторите на две изложби, отварящи врати този месец в Германия, смятат че картината може и да е оцеляла. Те организират своите изложби в чест на липсващият шедьовър, а също и с надеждата за повишаване на обществената осведоменост за изчезването на картината. Прочетете повече за Франц Марк тук.
Франц Марк рисува произведението точно преди Първата световна война. Шест години по-късно, то е придобито от Националната галерия в Берлин, като една от знаковите творби за художниците от групата „Синия конник”. Тя е предвождана от Франц Марк и родения в Русия художник Василий Кандински, според чиято теория за цветовете, синият цвят е считан за духовен.
През 1936 г. творбата е обявена за „дегенеративно изкуство” от нацистите, а на следващата година, „Кулата на сините коне” е показана в позорната изложба в Мюнхен. Това довежда до протести от страна на ветераните от войните, защото Франц Марк умира млад, на бойното поле, биейки се за Германия. Заради протестите картината е извадена от изложбата и конфискувана от Херман Гьоринг.
След поражението на Германия през 1945 г., картината изчезва. Кураторите смятат, че може и да е оцеляла, защото на няколко пъти се съобщава за нейното забелязване на различни места. Едвин Редслоб, историк на изкуството, пише много години по-късно, че е видял картината в началото на 1945 г. в Haus am Waldsee, вила в Берлин, окупирана от лидера на нацистката филмова организация. През 1961 г. журналистът Йоаким Навроки, съобщава, че е забелязал произведението през зимата на 1948-49 г. в близкия младежки център, а по-рано в дома на началника на полицията Граф фон Хелдорф. През 2001 г. колекционера на немски експресионизъм, Ян Алърс заявява, че е предлагал произведението на търг, въпреки че никога не го е показвал.
Катя Бломберг, организатор на Берлинската половина от изложбата в чест на "Кулата на сините коне", е убедена, че произведението вероятно е плячкосано от съветските войски след края на войната и занесено в Русия. Майкъл Херинг, куратор на другата част от изложбата, провеждаща се в Мюнхен, се съгласява, като добавя, че „другата възможност е, произведението да се крие в мазе или таван в Германия”.
Изложбата, която представя отговорите на съвременни художници, по отношение на шедьовъра на Франц Марк, е представена в две локации: „Пинакотек дер модерн” в Мюнхен (града, където Марк създава картината) и в „Хаус ам Валдсе” в Берлин. Те ще продължат до 5 юни и след това ще бъдат представени в Ротердам.
Други новини от тази категория
Бащата на оптичното изкуство: Кой е Виктор Вазарели
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!