НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Двама от номинираните за наградата Търнър са над 50 годишна възраст (09.05.2017)
Лидерите за британската награда в областта на съвременното изкуство през 2017 година са: Любаина Химид, Харвин Андерсън, Андреа Бютнер и Розалинд Нашашиби. Победителят ще бъде обявен на 5 декември и ще получи 25 000 паунда, а  останалите номинирани ще получат по 5000 паунда. Произведенията им ще могат да бъдат видени в художествената галерия Ференс в града Кингстън ъпон Хъл от 26 септември.

За промените в критериите за подбор в края на март разказа Алекс Фаркухарсон, директор на Тейт Британ, който е начело на журито през 2015 година: „Наградата никога не се е присъждала за цялостен принос в изкуството, но винаги за впечатляваща творба от текущата година. Сега искаме да покажем, че художникът може да направи пробив във всяка възраст и променихме ограниченията.“ Възрастовите ограничения, кандидатите за премията Търнър да не бъдат по-възрастни от 50 години, били въведени през 1991 година, въпреки че до тогава само два пъти е имало по-възрастни лауреати – Малкълм Морли през 1984 година (годината на основаване на наградата Търнър) и Хауърд Ходжкин през 1985 година. 

Тази година в списъка с номинати има двама художника, които са над 50 годишна възраст и двама, които са по-млади. По-конкретно това са 62 годишната Любаина Химид от Занзибар, която разглежда въпросите свързани с расите и насилието, а нейните персонални изложби в Бристол и Оксфорд бяха посветени на въображаемия диалог между робите на графство Ланкашир и Южна Каролина. Харвин Андерсън е художник с ямайски произход (52 годишен), който запознава публиката с оригиналните ямайски „клубове“, които служат например за фризьорски салони. Една от най-известните му картини от неговите изложби през 2016-та година в Нотингам и Онтарио (Канада) става „Хубаво ли е да си черен?“.  Другите двама кандидати са художничката с немски произход Андреа Бютнер и Розалинд Нашашиби, която е с палестински корени.  И двете са 40 годишни. Първата работи с различни техники – от гравюри до видео, а темите, които я интересуват са бедността, религията и срама. Например, в един от нейните видеоклипове монахини продават билети за „виенско колело“ .  Нашашиби е номинирана за филма „Наелектризираната Газа“ , който описва живота на семейство в най-големия град в палестинската провинция, а също и за „Градините на Вивиан“ и „Защо сме ядосани?“ (изложба открита преди месец в Documenta 14 в Атина). Тя получава и наградата Beck`s Futures (24 000 паунда) преди няколко години.
 
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!