В зданието на Третяковската галерия този месец избухна неголям пожар. Отбелязва се, че във връзката с инцидента са били евакуирани 50 работници на музея. Пострадали няма.
Миналата година прочутия музей отбелязва своята стогодишнина. Това си летоброене галерията води от деня на покупката й от руския търговец и колекционер Павел Третяков. Картината на Василий Худяков „Сблъсък с финландските контрабандисти“ купена през 1856 г. в петербургското ателие на художника за 450 рубли (днес – около $7,7 хил.) започва колекцията, по-късно прераснала в най-голямата сбирка на руско изкуство. Днес картината се намира в зала №16 на галерията.
Авторитетът на Третяков сред художниците бил толкова висок, че негласно му се предоставяло приоритетно право за покупка на картини. А фразата „Моля, запазете ми тази картина“ можела да се смята за своего рода знак за качество – вкусът и умението на колекционера да разпознава шедьоврите били неоспорими. Ако Третяков се интересувал от дадена картина, понякога да я купят не успявали дори членовете на царското семейство.
Макар че картината „Явяването на Христос пред хората“ била купена от Александър ІІ за 15 хил. рубли (днес около $245,5 хил.) буквално няколко часа след смъртта на художника Александър Иванов. Павел Третяков получил само ескизите. В съветско време през 1925 г. било решено картината да бъде предадена на Третяковската галерия. Специално за нея към сградата на галерията била пристроена отделна зала, способна да вмести платното с размери 5,4 на 7,5 метра. То се намира там от 1932 г.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар