В конкурса за директор на музея участваха 15 души, включително и негова досегашна директорка Сабине Хааг.
Айке Шмид беше назначен за директор на „Уфици” през 2015 г. заедно с още 20 ръководители, които трябваше да модернизират емблематичните музеи в Италия. Сред тях имаше и седем чужденци. Шмид бе първият чуждестранен директор в историята на световноизвестния италиански музей от 1769 г. до сега.
До 2015 г. германският историк на изкуството е работил в институции като Националната галерия във Вашингтон - от 2001 до 2006, в Музея „Гети” в Лос Анджелис - от 2006 до 2008, в Института за изкуствата на Минеаполис, за кратко е бил и ръководител на отдела за европейски пластични изкуства в аукционната къща Sotheby’s.
Като директор на „Уфици” Айке Шмид се зае с обновяването на основните пространства на музея, организирането на изложби, посветени на жени-художнички, както и с по-гъвкавата система за продажба на билети, която трябваше да реши проблема с огромните опашки пред галерията.
Според годишната класация за най-посещаваните музеи през 2016 г. на The Art Newspaper, Музеят за история на изкуството във Виена е бил посетен от 769 119 души и се нарежда на 94-о място в Топ 100.
В колекцията на музея има шедьоври на Питер Брьогел Стария, Рубенс, Веласкес, Ван Дайк, Караваджо, Вермеер и др.
Музеят за история на изкуството във Виена обединява няколко институции, сред които са още Музеят на театъра и Световният музей - бивш Ентографски музей. Новоизбраният директор няма да може да поеме ръководството на Музея за история на изкуството на 1 януари 2019 г. тъй като договорът му с флорентинския музей изтича в средата на годината.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар