Името на Николай Андреев, автор на паметника на Н.В. Гогол , е свързано днес най-вече с чудесните си графични и скулптурни портрети на Ленин. Това, разбира се, при уговорката, че творецът участва в множество изложби, които в същото време почти няма място, е скулптура, създадена преди 1917.
След смъртта на майстора през 1932 г. по искане на неговата вдовица повечето от работите от работното му ателие влизат в Третяковската галерия. Поради това галерията става собственик на най-пълната колекция от творби на художника. Това са повече от 200 скулптури и 1700 графични листове и албуми. Галерия също има много ценен фотоархив на скулптора (1232 единици), което свидетелства за ентусиазма и важността, с които скулпторът е гледал на фотографията.
Експозицията е разделена на секции, които отразяват основните области на творчеството Андреев от края на XIX век до 1917. Андреев е изключителен скулптор-монументалист. За първи път талантът му е разкрит през 1909 г., когато паметника на Гогол е бил открит в Москва. Изложбата представя модел на паметника и релефи за пиедестала. Този паметник, отразяващ цялата драма и дълбочината на характера на Н.В. Гогол, прави силно впечатление на своите съвременници: мнението на критиците и публиката варира от възхищение към активно отхвърляне. През 1900-1910-те години Андреев е участвал в много конкурси в създаването на градски паметници.
От 1910 г. Н.А. Андреев активно сътрудничи на Станиславски и Художествения театър в Москва: изработва предназначени продукции, създава галерия от портрети на актьорите, което се превръща в галерия на славата на руския психологически театър, рисува плакати и карикатури за театрални скечове.
Един от най-привлекателните аспекти на творчеството Андреев, в същото време най-малко познат за широката общественост е декоративния фаянс на етнографски и митологични теми. Важна част от изложбата са елегантни фигурки на модели, изработени в техниката на майоликата.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар