Изложбата в Третяковската галерия за влиянието на западноевропейските библии от XVI - XVII век върху руското изкуство на Средновековието и Новото време ще заинтересува не само специалисти. Става дума за прочутата Библия на Пискатор, която днес говори малко на широка публика.
Междувременно именно тези богато илюстрирани издания с гравюри на холандски художници от XVI-XVII век са били много популярни в Русия. Те са били търсени от висшите кръгове на руската аристокрация, закупувани са по примера на редица европейски кралски библиотеки и са доставяни в Русия. В същото време Библията на Пискатор служи като богат източник на изследване и вдъхновение за руски иконописци, миниатюристи и майстори на монументални стенописи. Едно от неговите копия, датиращо от 1643 г. и украсено с илюстрации за Стария и Новия завет, се съхранява в отдела за редки книги на библиотеката на Третяковската галерия от 1938 г. насам.
Изданието се отличава не само с великолепните си гравюри, но и с факта, че на страниците й се съхраняват следи от пръсти, оцветени с боя - доказателство за това, че художниците са го използвали за работа. И как европейските гравюри повлияха на местните майстори, те ще разкажат специално избрани за тази цел руски икони от края на XVII - началото на XVIII век. Те визуално демонстрират, че докато остават верни на православния канон, руските художници са успели органично да го обогатят със стилистичните черти на Ренесанса и Барока.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар