Гръцкият държавен музей за съвременно изкуство, наскоро реорганизиран и преименуван на „MOMus - Музей на модерното изкуство – колекция Костаки“, открива изложбата „Любов Попова: форма - цвят - пространство“, която продължава до 1 март, 2020г.
Любов Попова е една от първите жени-пионери на кубофутуризма. Чрез синтез на стилове тя работи за това, което нарича живописна архитектоника. След като творчеството и първо се свърза с изследване на импресионизма, след 1913 г. тя продължава да експериментира и допринася за развитието на руския кубофутуризъм: сливайки двете влияния от Франция и Италия.
От 1914–1915 г. нейният дом в Москва става място за срещи на художници и писатели. През 1914–1916 г. Попова заедно с други художнички авангардисти (Александра Екстер, Надежда Удалцова, Олга Розанова) допринасят за двете изложби „Knave of Diamonds“ в Петроградския трамвай V и „0.10“ в Москва.
Анализът на кубофутуристичния стил на Попова също предполага афинитет към творчеството на Фернан Леже, чиято геометрия на тръбни и конусовидни форми в поредицата му от картини от 1913–1914 г. е подобна на тази в картините на Попова.
Експозицията представя около 230 експоната - почти всички произведения и архивни материали са от колекцията на гръцкия музей. Руски музей не участват в изложбата, но произведения на Попова от частни колекции са пренесени в Солун. По-конкретно става въпрос за картините „Мост. Ивановское” (1908), „Пейзаж с женски фигури”(1908) от колекцията на Ирина Правкина, „Ябълки и драперии“ (1911–12) от колекцията на Ивета и Тамаз Манашерови, „Дърво” (1911) от колекцията на семейство Сарабянови. Кураторският състав за изложбата е международен: Мария Цанцаноглу, Андрей Сарабянов, Кристина Краснянска и по-младата кураторка Ангелики Харисту участват в подготовката на проекта.
Като част от изложбата, ще се проведе кръгла маса, посветена на Попова, а също така ще бъде показано и представлението на националния театър на Северна Гърция по текстове на Даниел Хармс.
Изложбата ще е първата от серия руски ретроспективи, които ще бъдат посветени на художниците-авангардисти, представени в музея.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар