Музеите на московския Кремъл честват два предстоящи юбилея на Петър I с тази изложба: след две години ще изминат 300 години от приемането на титлата император, а след три години - 350 години от рождението му. Темата за изложбата е избрана да предизвиква интерес, тъй като никой все още не е представял Петър Велики като покровител на науката и изкуството, колекционер и още повече като художник. Въпреки че всички знаят за неговата просветителна дейност и факта, че той основава първия руски обществен музей - Кунсткамера в Санкт Петербург, последният раздел от изложбата е посветен на нея и на личната колекция на монарха - неговия кабинет в Москва.
Тук са показани различни експонати - от колекция на китайски порцелан и механични играчки до стругове, на които работи Петър и изработва модели за медали и релефи. Като художник императорът е представен и от създадените от него гравюри.
Изложбата започва с раздел на нещата, с които Петър е бил заобиколен в детството си в Москва - държавни регали, посланически дарове, ценни предмети от далечни земи. Следващият раздел разказва за пътуванията зад границата на Петър, където той се среща с европейските музейни колекции в Англия и Холандия. Там владетелят осъзнал колко важни са музеите за просвещението на поданиците си. Този раздел е създаден с участието на Амстердамския музей и Националния морски музей на Великобритания в Гринуич. Двете основни морски сили тогава не само дават на руския цар разбиране за това как да изгради флот, но и го запознават с най-важните научни постижения. В Гринуич Петър посещава местната обсерватория, където разговаря с астронома Джон Флемстид, а в Лондон взема уроци по математика и астрономия.
С подкрепата на музея „Зеления свод“ в Дрезден е съставен раздел посветен на кунсткамерата на саксонския курфюрст Август Силния, който е бил приятел на Петър. Тук са показани мемориалните предмети на двамата монарси и техните подаръци един към друг. Намерението на Август да превърне съкровищницата на предците му в музей, очевидно повлиява на решението на Петър да отвори своя кунсткамера.
Държавният Ермитаж и Музеят на антропологията и етнографията също участват в уникалната изложба. Общо 200 експоната са изложени в изложбените зали на Успение Богородично и Патриаршеския дворец.
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Франс Халс. Майстор на мимолетния момент в Берлин
Националната портретна галерия, Лондон открива първа историческа изложба след обновлението си
Добавете коментар