JR e най-известният уличен художник в света след загадъчния Банкси. За разлика от британеца, французинът не се крие зад завесата на анонимносттта. Неговото истинско име е Жан Рене и е роден в Париж през 1983 година. Още като тийнейджър Жан рисува първите си графити, но едва на 17 за първи път започва да покрива стените на сградите не с рисунки, а с увеличени копия на снимки, което впоследствие се превръща в негова запазена марка.
Организирана от Бруклинския музей, „JR: Chronicles“ е първата изложба на JR в Холандия и показва кариерата на художника чрез стенописи, филми, видеоклипове и архивни материали. По повод изложбата е издаден каталог „JR: Chronicles” на английски и холандски език.
Подобно на много от художниците, които днес се открояват със своята социална ангажираност, JR започва своята артистична кариера в света на графитите и скоро след това започва да се занимава с фотография. В обръщение за пресата Музеят Гронингер посочва, че музеят е една от първите публични институции в света, които разглеждат графитите като легитимна форма на изкуство и следователно започват да ги събират и излагат заедно с други художествени медии като живописта и фотографията. Така, успоредно с изложбата на произведения на JR, две галерии излагат творби на графити художници от графити сцената в Ню Йорк като NOC 167, Dondi, Blade, Quik и Phase 2, заедно със снимки на произведения на местни художници.
В областта на фотографията JR често е използвал мащабни творби, за да разкрие социални проблеми или конфликти, както когато през 2007 г. той постави огромни снимки на израелски и палестински граждани на израелско-палестинската граница. Десет години по-късно колосалната инсталация GIANTS послужи като изобличение на имиграционната политика на САЩ, показвайки невинното лице на Кикито, дете, което живее близо до границата, надничащо с любопитство през оградата.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар