Сменете посоката: сами, в двойка, с приятели или със семейството,новоти издание на Европейската нощ на музеите ще ви отведе на приключение във времето, пространството и въображението. Повече от 45 музеи и галерии ви посрещат с изложби, ателиета, прожекции и многобройни артистични прояви.
По повод събитието, Френският институт в България представя документалния филм „Една нощ в Лувъра: Леонардо да Винчи“. Заснета специално за киното, тази нощна, режисирана и озвучена обиколка на изложбата на Леонардо да Винчи, в празните без посетители зали на Лувъра, е в компанията на нейните двама куратори Венсан Дельовен и Луи Франк. Техните разкази дават възможност за по-доброто разбиране на светогледа и артистичната практика на Леонардо.
Сред останалите акценти са изложбите на Националната галерия/ Квадрат 500 “Неотложни теми. Украинско експериментално филмово и видео изкуство”; Николай Миланов – „Пандемониум“ (фотографски портрети); „Да си различен е привилегия“ (керамика на деца и младежи с аутизъм)- пред зала 21; Bilos – „Plethos/Множество“ (проект „Стената“ в атриума) – програма на DJ от 20.00 до 22.00 часа в атриума.
Музеите на Българската академия на науките (БАН) също ще участват в инициативата. В аулата на Националния антропологичен музей ще бъде представен цикъл от научно-популярни беседи, посветени на интересни и социално значими антропологични и медицински проблеми. Учени ще извършват измервания за определяне на антропологичен тип и плоскостъпие при деца. За гостите ще се организират беседи в обновената постоянна експозиция на Националния антропологичен музей.
В "Европейска нощ на музеите" Националният природонаучен музей предлага свободен достъп до експозицията си от 18:00 до 23:30 часа. Постоянната изложба представя биологичното и минералогично разнообразие на Земята, както и проби от Луната и метеоритни проби от Марс.
Артистите от екипа на “36 маймуни” канят “В малкия голям свят на прилепите” – временна изложба във фоайето на музея. Проектът разказва за хипотезите, които пътешественичката и изследовател на прилепите Антония Хубанчева в момента доказва с експериментите си в областта на сензорната екология. Оригинални кадри от изследователските записи са заснети в станцията за изследване на прилепи „Бьорн Симерс“ в село Табачка.
Националният етнографски музей ще участва в "Европейска нощ на музеите" с изложбите „Пътят до трапезата” и „Времена и хора – живите традиции на България”. От 20:00 ч. е предвидена прожекция на филма „От „Къщата с куклите” до жълтите павета”.
Пълна програма на събитието можете да откриете на сайта на френския институт: www.institutfrancais.bg
Музеите от цял свят отбелязват своя международен ден на 18-и май. От 2005 година той придобива едни нови измерения с инициативата „Нощ в музея”. Идеята е музеите да популяризират своята дейност, чрез различни прояви и с помощта на свои сродни културни организации, партньори и сътрудници. Така все повече хора могат да се докоснат до музейните пространства.
Тази година Европейската нощ на музеите ще се осъществи на 14 май (събота), с богата програма не само в София, но и Пловдив, Варна, Благоевград, Стара Загора, Търговище и много други градове.
Греди Асса показва нова изложба в галерия "Нюанс“
Илюстраторът Ясен Гюзелев показва нова изложба
Величието на Родопите: СБХ представя Симеон Николов - живопис
POSTHUMAN URBAN през погледа на четири авторки, с куратор Гергана Минкова
Добавете коментар