Ретроспективата представя значителна част от мащабните инсталации на художника, от вече известните „Guitar Drag” (2000) или „Video Quartet” (2002) до най-новите, като като „Surround Sounds“ (2014-2015), „Subtitled“ (2019) или „All Together“ (2018), реализирани с помощта на приложението Snapchat
От Помпиду разказват, че Маркли, роден през 1955 г. в Сан Рафаел (Калифорния), „е мултимедиен артист, чиято работа се корени в света на звука, който той изследва от края на 70-те години на миналия век, като си сътрудничи в множество музикални проекти. Кристиан Маркли, един от първите пионери на скречинга, от самото начало е направил многобройни записи с музиканти от различни стилове и е изнасял „концерти“ по целия свят.“
На Венецианското биенале през 2011 г. Маркли представя САЩ. Той е признат за най-добър художник на официалната изложба, получавайки Златен лъв за своя The Hours - видеозапис, който е смесица от сцени с часовници от различни филми. Списание Newsweek нарече Маркли един от десетте най-значими съвременни художници. След като получи Златния лъв, художника се позова на духа на Анди Уорхол, благодарейки на журито, „че даде на The Hours своите петнадесет минути”.
„Под знака на колажа и монтажа, работата му се разпростира във времето във всички регистри на визуалните изкуства: съвкупности от обекти, инсталации, фотографии, гравюри, картини, филми, в отворен ансамбъл. Художник par excellence на възпроизвеждането, Кристиан Маркли закачливо ни изправя пред парадоксите на повторението. Черпейки изобилно от визуалния и звуковия репертоар на така наречената популярна култура, той организира свят, в който мотивите на постмодерното ежедневие се преконфигурират. Неговата работа, наследник на Джон Кейдж и Анди Уорхол, но също и на комиксите и пънк естетиката, предлага най-острата и най-стимулиращата версия на това, което е поп духът днес.“
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар