Експозицията, която се открива тази вечер е озаглавена „Жорж Папазов – Осветителят“ и включва над 100 произведения, сред които живопис и рисунки. Те са от Националната галерия в София, Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол, Асоциацията на приятелите на музея „Пти Пале“ в Женева, Швейцария и Националния музей за модерно изкуство в Загреб, Хърватия.
Повечето от тях се показват за първи път в България, посочват от Националната художествена галерия.
Жорж (Георги) Папазов е роден през 1894 в България и умира през 1972 във Ванс, Франция. За 78 години той извървява дълъг път от Ямбол до големите европейски столици. Живее в Прага, Виена, Мюнхен, Берлин и Париж, където се установява през 1924.
Според издадения през 1982 в Париж "Речник на сюрреализма" на писателя и историк на изкуството Едуар Жагер, "Папазов безспорно е един от предшествениците на това, което днес наричаме "абстрактен сюрреализъм" от средата на 20-те години, редом с Миро, Ернст, Малкин и Масон".
Неговото творчество се свързва и с експресионизма, кубизма, фовизма и дадаизма. Безкрайната фантазия му отрежда пътешествия в различни стилови направления и в разнообразни зони на съзнанието. Колкото и да е трудно да се категоризира само в едно течение, със сигурност Жорж Папазов носи откривателския и експериментаторски дух от първата половина на ХХ век.
Голямо вдъхновение художникът намира в морето и създава редица произведения с морски сюжети, както и пейзажи от областта Дордон във Франция. Важна част в творчеството му заема и серията "Къпещи се", върху която той работи от 1920-те до 1960-те. Специално място е отделено на картините от серията "Éclaireurs" ("Осветители"), свързана със спомените от войната и войниците-разузнавачи, които осветяват бойното поле с фенери, за да проучат състоянието на фронта.
От гледна точка на стила тези произведения представляват оригинален принос, в който могат да бъдат открити следи от кубизма, футуризма и сюрреализма. Дълбокият им символен характер предопределя използването на названието на серията за заглавие на изложбата.
Проф. Иван Газдов подреди в обновената галерия в Ямбол постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Отбелязват 120 години от рождението на Стоян Венев в Кюстендил
Живко Седларски показва творби, вдъхновени от модните дефилета в Париж, Милано и Ню Йорк
Греди Асса показва специално създадени творби за Аполония
Добавете коментар