Изложбата, която ще може да се види от 22 май до 27 август 2023 г., е една от няколкото изложби в световен мащаб, които отбелязват 170-тата годишнина от рождението на Ван Гог следващата година, но първата в историята, която разглежда отблизо отличителните дървета, станали емблематични мотиви на неговата творческа работа.
Кипарисите са „най-известните дървета в историята на изкуството“, които Ван Гог е уловил със „свирепа сила и изразителност, рисувайки ги по толкова различен начин“, казва на пресконференция директорът на Мет - Макс Холейн.
Изложбата ще включва около 40 картини и рядко срещани рисунки и илюстрирани писма, повечето от които никога не са пътували извън колекциите, в които се намират или никога не са били излагани заедно. Тя обединява два шедьовъра за първи път от 1901 г., когато картините са били посмъртно изложени в Galerie Bernheim Jeune в Париж: първата плодотворна картина "Пшенично поле с кипариси" от колекцията на Мет, която не може да напусне помещенията поради условията на придобиването й и "Звездната нощ" на Музея за модерно изкуство (и двете от юни 1889 г.).
Сред другите значими произведения, които ще бъдат представени са "Пшенично поле с кипариси" (септември 1889) от Националната галерия в Лондон, "Селски път в Прованс през нощта" (май 1890) от музея Kröller-Müller в Отерло и произведения от Art Institute, Чикаго, Бруклинския музей и музеят на Ван Гог в Амстердам.
„Кипарисите на Ван Гог отдавна пленяват нашето внимание и благоговение [и] малко мотиви ще станат по-характерни за творчеството му и ще завладеят повече въображението му“, каза Сюзън Алисън Щайн, куратор на европейските картини от 19-ти век в Мет. „Енергията и връзката между творбите ще бъдат представени с очарователни нови детайли от технически проучвания.“
Кипарисите на Ван Гог, 22 май-27 август 2023 г., музей на изкуствата Метрополитен, Ню Йорк
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар