300 фотографии на руския авангардист Александър Родченко, собственост на частни колекционери и не представяни пред публика, ще бъдат показани в галерия Art Sensus на 21-ви януари. Това е първата цялостна изложба на галерията, посветена на един от „революционерите” във фотографията, както и на неговите съвременници. Общо 700 фотографии на Родченко и неговия кръг, създадени в отговор на социалистическия режим, ще бъдат представени в галерията за първи път. Това са фотографиите, които създава по време на професионалното си сътрудничество с Наум Грановски, Симон Фридланд, Макс Алперт, Евгении Калдей и Георгии Зелма. Освен това, ще бъдат представени за първи път и архитектурни проекти за ВХУТЕМАС (Высшие художественно-технические мастерские) – руския еквивалент на Баухаус, върху което Родченко оказва голямо влияние чрез своята преподавателска дейност.
Родченко е един от най-уважаваните художници на ХХ век. Всестранно развит, той е един от художниците, които се появяват след Революцията. Един от пионерите в конструктивизма, той работи, също така в сферата на живописта и графичния дизайн, фотомонтажа и фотографията. Остава в историята, като един от най-иновативните фотографи, който избира за гледна точка на своите снимки най-неочаквания и шокиращ ъгъл – от много висока или много ниска гледна точка. Докато останалите негови колеги правят снимки за ИТАР-ТАСС и „Известия и правда”, Родченко заснема ерата, в която живее, от ъгъла на своята собствена перспектива, която драстично се различава от документалните снимки, които останалите фотографи създават. Въпреки това, на творчеството на Родченко не е налагана цензура, защото чрез своите иновативни методи, той заснема манифестации, спортни празници, конгреси, както и прогреса на пролетарското общество – индустриализацията, колективния труд, електроцентралите, фабриките.
Освен пропагандните плакати, които създава, Родченко заснема портрети на негови най-близки приятели, които са лицето на интелигенцията в Русия. А както се знае, това може да бъде обвързано с индивидуализъм, както и стремеж към слава, което е буржоазна черта, а не характеристика на утопичния идеал за общество с равенство между хората, към което се стреми Съветският съюз. Но, за да не се случи това, Родченко отново прилага добре изпитан трик – обвързва своите фотографии с работническата тематика. Сред личностите, чиито лица Родченко оставя за поколенията, присъстват имена като поета Владимир Маяковский, Любов Попова, съпругата му – Варвара Степанова, писателя Осип Брик, със съпругата си – Лилия Брик и други креативни личности, с които творчеството на Родченко се идентифицира.
Куратор на събитието е Джон Милнър, а изложбата ще продължи до 19-ти март 2011г.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар