На 12 февруари 2011г. галерия Max Hetzler, Берлин, Германия ще представи изложба на известната британска авторка от направлението оп арт- Бриджит Райли. Галерията ще изложи на вниманието на зрителите малка ретроспективна изложба, фокусирана върху последните три десетилетия (1983- 2010) от творческия път на авторката.
Голяма част от картините ще бъдат показани за пръв път пред немска публика. От една страна цветните творби, които ще представи изложбата, са по- малко известни от по- ранните, черно-бели. От друга страна повечето от представените произведения са част от частни колекции, които рядко биват излагани пред публика. Всички тези обстоятелства правят от настоящата изложба в галерия Max Hetzler, Берлин изключително важно и интересно събитие, което несъмнено ще предизвика голям интерес от страна на любителите на изобразителното изкуство.
Бриджит Райли е известна най- вече със своите черно- бели картини, които прави през 60- те години на 20 век. По- късно тя започва да експериментира със съчетаване на ярки цветове. Конкретният повод за промяната на цветовите съчетания в нейните картини е едно пътуване до Египет, което тя прави в началото на 80-те. Райли е вдъхновена от ярките цветови съчетания, характерни за египетското изкуство. Тя се интересува от взаимодействието между структура и цвят, между композиция и зрително възприятие.
Провеждането на тази изложба именно в Германия не е случайно, а е по-скоро символично. Оп арт течението, към което принадлежат творбите на Бриджит Райли, е изградено върху конструктивните, рационалистични възгледи, въведени първоначално от Баухаус. Тази легендарна германска школа, създадена от Валтер Гропиус през 1919г. във Ваймар, се превръща в център на модернизма през първата половина на 20 век. В Баухаус започват да се изследват теоретично и на практика взаимовръзките, съществуващи между цвета, формата, композицията и зрителните ефекти, които могат да се получат чрез съчетаването им. Течението оп арт бележи нов етап в конструктивните, рационалистични възгледи, въведени от Баухаус. Представителните за оп арт творби са абстрактни композиции, най-често изградени от черни и бели модули. За възприемането на оп арт- произведенията се разчита изцяло на човешкото възприятие и сетивност. Когато зрителят ги погледне, пред него се създава впечатление за движение, породено от цветовите вибрации между отделните модули в композициите. Той вижда скрити изображения, които се появяват и изчезват пред погледа му. Като цяло оп арт е сетивно преживяване, базиращо се на функционирането на човешкото зрение. Картините разчитат на индивидуалното преживяване на зрителя. Оп арт бързо става изключително популярно сред масовата публика направление в изкуството. Въпреки че, според много от арт-критиците оп арт не е нищо повече от илюзионизъм, който лъже окото, течението създава големи творци като Виктор Вазарели, Карлос Круз- Диас, Йесус Рафаел Сото, Ричард Нийл и разбира се, Бриджит Райли.
Изложбата, представяща творби на Бриджит Райли пред немска публика, ще се проведе между 12 февруари и 16 април 2011г. в галерия Max Hetzler, Берлин.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар