На 23 февруари 2011г. в „Националната галерия”, Лондон, бе открита изложба на едни от най-значимите произведения на известния фламандски художник Ян Госарт.
Ян Госарт (1478–1532), наричан понякога Мабюз, е един от най-известните представители на Северния Ренесанс. Госарт е съвременник на Лукас ван Лайден. Той е силно повлиян от творчеството на своя предшественик Рогир ван дер Вайден. През 1503г. той става член на гилдията на живописците в Антверпен. Ян Госарт работи за Филип Бургундски, с който пътува до Италия през 1508г. Той е един от първите фламандски художници, които пътуват до Италия и използват в своето изкуство, различни аспекти от италианския Ренесанс. Госарт е един от първите изследователи на изкуството на древността. Той прерисува гръцки и римски паметници и скулптури, изучавайки пластиката и формообразуването на античните шедьоври. Госарт е един от първите художници, представители на Северния Ренесанс, чиито библейски и митологични сцени биват изобразявани с неминуемото присъствие на голи фигури. През Средновековието строгите канони забраняват присъствието на голи тела в композиции с религиозен характер, но Ренесансът по античен образец изследва голотата и смело я налага.
Ян Госарт е известен и като един от най-даровитите портретисти на своето време.
Изложбата в „Националната галерия” в Лондон привлича вниманието на зрителите с 80 творби на Ян Госарт, представящи най-значимата част от неговото творчество.
„Националната галерия” в Лондон притежава една от най-големите колекции от произведения на големия фламандски художник.
Изложбата е организирана в сътрудничество с Музея Метрополитън, Ню Йорк, САЩ, където експозицията бе изложена между 5 октомври 2010г. и 17 януари 2011г.
„Ренесансът на Ян Госарт” се представя за английската публика до 30 май 2011г. в „Националната галерия” в Лондон.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар